Zabrze: rozpoczyna się termomodernizacja szpitala

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2013 16:34

Rozpoczyna się termomodernizacja Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Oficjalne podpisanie umowy w tej sprawie odbędzie się w piątek (19 lipca). Prace potrwają do końca marca 2014 r.

Zabrze: rozpoczyna się termomodernizacja szpitala

Projekt ”Zarządzanie energią w budynkach Szpitala Miejskiego z Zabrzu” obejmuje termomodernizację obiektów przy ul. Zamkowej w Zabrzu-Biskupicach. Planowane jest ocieplenie ścian, stropów i dachów, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej, wymiana źródła ciepła oraz montaż układu solarnego. Zostaną także wymienione okna, drzwi, osprzęt elektryczny, stolarka i posadzki.

Inwestycja przyczyni się do poprawy stanu środowiska, m.in. dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na wodę i energię oraz niższej emisji zanieczyszczeń. Jednak, jak podkreśla dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, najważniejszym rezultatem termomodernizacji będzie wyższy standard opieki nad pacjentami.

- Nowoczesny system solarny i inne inwestycje oznaczają poprawę komfortu leczenia. W szpitalu będzie po prostu cieplej i wygodniej. Zmieni się też wygląd naszych budynków. Ta inwestycja przeniesie naszą placówkę w XXI wiek - podkreśla prezes Wójtowicz.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 5,4 mln zł. Projekt otrzymał dotację i pożyczkę z NFOŚiGW i WFOŚiGW.

To nie jedyna inwestycja, która w ostatnim czasie realizowana jest przez Szpital Miejski w Zabrzu. W ostatnich tygodniach przy ul. Zamkowej rozpoczęła się budowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - nowego budynku szpitala, do którego przeniosą się oddziały ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny, a także nowy oddział patologii ciąży.

Ponadto Szpital Miejski w Zabrzu znalazł się na liście beneficjentów projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na wprowadzenie e-usług w szpitalu (z dofinansowaniem 85 proc. kosztów przedsięwzięcia tj. około 2,3 mln zł).

Jak podkreśla prezes Mariusz Wójtowicz, wszystkie te zmiany są częścią kompleksowej przemiany zabrzańskiej placówki. - Na rynku usług zdrowotnych rośnie konkurencja i aby się na nim z sukcesem utrzymywać, potrzebne są zaplanowane kompleksowe działania - zaznacza Wójtowicz.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum