Zabrze: przy szpitalu miejskim powstanie SOR z lądowiskiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2018 18:44

Do końca marca przyszłego roku w Szpitalu Miejskim w Zabrzu powstanie oddział ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów. W środę (18 kwietnia) przedstawiciele zabrzańskiego samorządu i szpitala podpisali umowę z wykonawcami inwestycji wartej 26 mln zł.

Na budowę SOR i lądowiska szpital pozyskał 8,5 mln zł z Ministerstwa Zdrowia, a także pożyczkę w Pekao SA i wyłoży własne pieniądze. Fot. archiwum

- Inwestycja w ochronę zdrowia to jeden z priorytetów dla naszego samorządu. Od wielu lat podejmujemy inwestycje, modernizując Szpital Miejski w Zabrzu i poprawiając jakość leczenia pacjentów - powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

- W tym właśnie celu przeprowadziliśmy termomodernizację budynku oraz zbudowaliśmy Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. Mieszkańcy Zabrza i regionu mają do dyspozycji nowoczesną placówkę, w której pracują uznani specjaliści. Budowa SOR-u to kolejny etap rozwoju naszego szpitala. Inwestycja umocni markę miasta na medycznej mapie aglomeracji i kraju - dodała.

Na budowę SOR i lądowiska szpital pozyskał 8,5 mln zł z Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Pozyskał także pożyczkę w Pekao SA i wyłoży własne pieniądze. Planowany koszt całkowity inwestycji to 26,1 mln zł. Wykonawcą robót będzie Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Zgodnie z planem prace powinny zakończyć się do końca marca przyszłego roku.

Według lokalnych władz, atutem, który miał znaczenie przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu pieniędzy na tę inwestycję, była dobra lokalizacja szpitala - w pobliżu autostrad A1, A4, Drogowej Trasy Średnicowej i drogi krajowej nr 88. Samorządowcy podkreślają, że w najbliższej okolicy brakuje SOR-u. Z lądowiska, które powstanie, będzie mogło też korzystać położone w odległości kilku kilometrów Śląskie Centrum Chorób Serca.

W Zabrzu ma powstać Centrum Urazowe wraz z Oddziałem Neurochirurgii. W ramach tego projektu - poza budową SOR i lądowiska - zostanie też rozbudowany Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej oraz przebudowana Izba Przyjęć.

Szpital Miejski w Zabrzu to placówka wieloprofilowa, powstała w 1961 r. W ostatnich latach przy wsparciu lokalnego samorządu zrealizowano tam już kilka kosztownych inwestycji. Powstało m.in. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Starzewskiego za prawie 41 mln zł. Termomodernizacja szpitala kosztowała prawie 6 mln zł, a wprowadzenie e-usług - 3 mln zł.

PAP - Krzysztof Konopka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum