Zabrze: powstaje Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2014 18:11

Już tylko 6 miesięcy pozostało do otwarcia Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Wielka inwestycja w należącym do samorządu Szpitalu Miejskim w Zabrzu Sp. z o.o. wchodzi w decydującą fazę. Na terenie szpitala powstaje - w założeniu - jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków medycznych mających świadczyć kompleksowe usługi ginekologiczne i położnicze.

Jak wynika z informacji prasowej przekazanej przez prowadzącą szpital spółkę, to największa na Śląsku w ostatnich latach inwestycja w służbę zdrowia finansowana ze środków publicznych. 

Zakończyły się główne roboty konstrukcyjne i budowlane przy budowie Centrum. Jak informuje inspektor nadzoru inwestycji Andrzej Bogoczewicz, zasadnicze prace toczą się już teraz wewnątrz budynku: - Centrum zostało już przykre dachem, zakończyliśmy montaż okien. Pora na roboty instalacyjne. Montujemy instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, kładzione są płytki, wyposażane łazienki.

W bezpośrednim otoczeniu Centrum ruszają się też prace drogowe. W kolejnym etapie teren wokół szpitala zostanie wzbogacony elementami małej architektury. - Docelowo otoczenie szpitala ma być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi i powrotowi do zdrowia - zapowiada Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Nowy pawilon będzie miał trzy kondygnacje użytkowe. Na pierwszej kondygnacji znajdą się apteka szpitalna, szkoła rodzenia oraz kompleks poradni przyszpitalnych. Na drugiej kondygnacji ulokowana zostanie izba przyjęć ginekologii i położnictwa, oddział ginekologiczny, patologii ciąży. Na trzeciej -  oddział położniczy, porodowy, neonatologiczny oraz dwie sale operacyjne, w tym interaktywna sala do chirurgii laparoskopowej.

Pacjentki rodzące w Centrum będą mogły skorzystać ze wszystkich dostępnych metod znieczulenia. Centrum będzie działało w systemie „rooming-in", w którym matka ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu. - Pacjentki będą mogły skorzystać ze wsparcia poradni diabetologicznej, laktacyjnej, neonatologii, diagnostyki prenatalnej oraz kardiologiczna dla kobiet w ciąży. W ramach Centrum działać będzie Śląskie Centrum Laparoskopowego Leczenia Endometriozy - mówi o planach prezes Mariusz Wójtowicz.

Zgodnie z planem inwestycji prace budowlane i montażowe powinny zakończyć się w sierpniu tego roku. Centrum ma być gotowe na przyjęcie pierwszych pacjentek na przełomie września i października 2014 roku. Dzięki tej inwestycji szpital ma stać jednym z najważniejszych na Śląsku miejskich szpitali prowadzących leczenie w zakresie chorób kobiecych i położnictwa.

Przy szpitalu działa bezpłatna Szkoła Rodzenia. W 2011 roku szpital został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Szpital posiada certyfikaty “Szpitala bez bólu” oraz “Szpitala promującego zdrowie”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum