Zabrze: otwarcie nowego oddziału ratunkowego za 36 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2019 14:48

Wybudowany kosztem 36 mln zł Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Miejskiego w Zabrzu (Śląskie) zostanie otwarty w środę (17 lipca). Udział w uroczystości zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zabrze: otwarcie nowego oddziału ratunkowego za 36 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Łącznie wybudowaliśmy, wyremontowaliśmy lub zrewitalizowaliśmy ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych szpitala. Powstanie SOR oznacza dla pacjentów doskonałe warunki opieki medycznej, zdecydowanie lepszy sprzęt, większą liczbę ratowników medycznych, odpowiednią liczbę pielęgniarek i lekarzy - poinformował prezes szpitala dr Mariusz Wójtowicz.

Powstanie szpitalnego oddziału ratunkowego jest ważnym krokiem w kierunku utworzenia w zabrzańskim szpitalu centrum urazowego, do którego trafiają pacjenci z najcięższymi urazami. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia centrum powinno zabezpieczać świadczenia dla co najmniej 1 mln mieszkańców, którzy mieszkają w odległości pozwalającej na dotarcie z miejsca zdarzenia do centrum w ciągu 1,5 godziny.

Centrum urazowe musi dysponować lądowiskiem dla śmigłowca, zlokalizowanym na tyle blisko, by można było przyjmować pacjentów urazowych ze śmigłowca bezpośrednio do szpitala, bez konieczności przewożenia ich karetką. W strukturach centrum urazowego muszą funkcjonować blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej oraz inne oddziały, w szczególności chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii oraz neurochirurgii.

- Stworzenie centrum urazowego jest celem spółki. Rozmawiamy na ten temat z Ministerstwem Zdrowia oraz z władzami województwa i miasta. Na dawnym obszarze województwa katowickiego jest tylko jedno takie centrum - w Sosnowcu - dlatego aż prosi się o powstanie podobnego ośrodka w naszym regionie. Mamy już niezbędne kadry, jesteśmy w stanie w krótkim czasie utworzyć oddział neurochirurgii, rewitalizujemy zakład diagnostyki obrazowej. Tak naprawdę czekamy już tylko na decyzję ministra zdrowia - podkreślił prezes Mariusz Wójtowicz.

Lądowisko dla helikopterów jest zlokalizowane na dachu budynku, na wysokości 21,5 m. - To nie była z naszej strony żadna fanaberia. Chodziło o stworzenie warunków bezpiecznego lądowania dla śmigłowców i zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców. Oszczędziliśmy również okoliczne tereny zielone - zaznaczył Mariusz Wójtowicz.

Pod lądowiskiem jest odcinek natychmiastowej pomocy, który obejmuje m.in. sale zabiegowe z respiratorami, oddział intensywnej terapii i blok operacyjny. Jak wyjaśnia dr Tomasz Klimkiewicz, koordynator Obszaru Intensywnego Nadzoru nad Pacjentem w zabrzańskim szpitalu, jeśli stan pacjenta tego wymaga, bezpośrednio ze śmigłowca jest on przewożony na salę operacyjną.

- Z lądowiska trafia prosto do windy. W ciągu dwóch minut od wylądowania może być już na stole operacyjnym. Bardziej tego czasu już skrócić się nie da - zapewnił dr Tomasz Klimkiewicz.

Oddział wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną, są tam m.in. w pełni zinformatyzowane hybrydowe sale operacyjne. - Zamontowana aparatura pozwala na przykład na to, by lekarz przeprowadzający zabieg laparoskopowy, który widzi operowany narząd na monitorze, nakładał na niego obrazy z tomografii czy rezonansu po to, by zlokalizować jakąś zmianę. W efekcie mamy w tym samym czasie cyfrowy i rzeczywisty obraz pacjenta - wyjaśnia dr Tomasz Klimkiewicz.

Powstanie SOR to kolejna duża inwestycja Szpitala Miejskiego w Zabrzu. W ostatnich latach wybudowane zostało tu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych. W szpitalu wprowadzono również e-usługi oraz przeprowadzono termomodernizację budynków.

Budowa oddziału ratunkowego w Szpitalu Miejskim w Zabrzu rozpoczęła się w maju 2018 r. Wykonawcą robót był Mostostal Zabrze GPBP. Całkowity koszt inwestycji to 36 mln zł. Pieniądze pochodziły z kredytu bankowego oraz wsparcia miasta. Szpital pozyskał też 8,5 mln dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum