Zabrze: oddział urologiczny Szpitala Klinicznego po modernizacji. W poniedziałek uroczyste otwarcie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2019 07:30

Kosztem ponad 8,2 mln zł Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu zmodernizował oddział urologiczny, przebudowując pomieszczenia i wyposażając je w nową aparaturę medyczną. W poniedziałek, po trwającym blisko półtora roku remoncie, oddział zostanie oficjalnie otwarty.

Zabrze: oddział urologiczny Szpitala Klinicznego po modernizacji. W poniedziałek uroczyste otwarcie
W poniedziałek, po trwającym blisko półtora roku remoncie, oddział zostanie oficjalnie otwarty Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wskazuje dyrektor zabrzańskiego szpitala Dariusz Budziński, przedsięwzięcie zostało sfinansowane w większości z unijnych środków - z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz funduszy resortu zdrowia pochodziło ponad 6,9 mln zł. Pozostałe 1,3 mln zł dołożył szpital.

Modernizacja oddziału urologicznego, na który rocznie trafia ok. tysiąca pacjentów, było kolejną dużą inwestycją w zabrzańskim szpitalu w ostatnich latach. W ub. roku oddano tam do użytku nowe poradnie dla dzieci oraz wyremontowano stację dializ dla dorosłych pacjentów. Natomiast w ostatnim czasie rozpoczęła się gruntowna modernizacja oddziałów pediatrycznych. Wartość tego projektu, również dofinansowanego z unijnych funduszy, sięga niemal 30 mln zł.

W ocenie dyrektora Budzińskiego, modernizacja oddziału urologicznego była niezbędna - wcześniej warunki nie pozwalały na zapewnienie pacjentom pomocy na oczekiwanym przez nich poziomie, były też poniżej standardów rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Przebudowa oddziału objęła m.in. wydzielenie sali pooperacyjnej oraz izolatki, co pozwoli zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych. Stworzono dyżurkę pielęgniarską z punktem zabiegowym oraz dyżurkę lekarzy. Poszerzono przejścia do sal chorych, a każdy pokój wyposażono w toaletę. Powstała też kuchnia oddziałowa.

Na wyremontowanym oddziale zamontowano nowy sprzęt do diagnostyki pacjentów - m.in. ultrasonograf, który posłuży do zabiegów biopsji prostaty i obrazowania całego układu moczowego, a także zestaw do cystoskopii, który będzie wykorzystywany do obrazowania wnętrza pęcherza moczowego. Kupiono również zestaw do urodynamiki, przydatny w ocenie zaburzeń układu moczowego.

Ponadto nowa aparatura pojawiła się na bloku operacyjnym. To m.in. wysokiej klasy laparoskop, umożliwiający małoinwazyjne operacje nowotworów miedniczki i moczowodu. Ultrasonograf z możliwością obrazowania śródoperacyjnego będzie wykorzystywany np. w operacjach usuwania raka nerki. Kupiono też nowoczesne stoły operacyjne, pozwalające na bezpieczne ułożenie chorego podczas długich zabiegów. Zakład Patomorfologii wyposażono w sprzęt do obróbki i przechowywania materiału histopatologicznego.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego im. Prof. S. Szyszko dysponuje 344 łóżkami. Działa tu 11 klinik, 26 oddziałów i 4 zakłady. Każdego roku w szpitalu hospitalizowanych jest ok. 22 tys. chorych, w tym ok. 1 tys. na oddziale urologicznym.

Marek Błoński - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum