Zabrze: cztery oddziały dziecięce z najstarszej części szpitala przeniosą się do nowych wnętrz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 14:14

Cztery oddziały pediatryczne Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu przeniosą się do nowych, wyremontowanych pomieszczeń. Dotąd mieściły się w budynku z 1858 r.

Zabrze: cztery oddziały dziecięce z najstarszej części szpitala przeniosą się do nowych wnętrz
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- To najstarsza część naszego szpitala. Warunki pobytu na oddziałach tam zlokalizowanych pozostawiały wiele do życzenia. Brak łazienek przy salach chorych, zły stan techniczny pomieszczeń, mała funkcjonalność - wszystko to źle wpływało na warunki leczenia i kondycję naszych małych pacjentów. Przeniesienie oddziałów do nowych pomieszczeń było niezbędne - powiedział we wtorek (17 grudnia) dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Zabrzu dr Dariusz Budziński.

Oddziały pediatryczne będą się teraz mieścić na trzech piętrach budynku A1 szpitala, oddanego do użytku w 1985 r. Wcześniej działały tam poradnie, laboratorium i administracja oddziałów. Wnętrza zostały kompleksowo odremontowane: wymieniono podłogi, odnowiono ściany, zamontowano nowe drzwi, wymieniono wszystkie instalacje. Każda sala chorych ma teraz własną łazienkę. Powstały też w pełni wyposażone szatnie i kuchnie dla rodziców oraz nowe dyżurki dla lekarzy i pielęgniarek. Wyremontowano także łącznik między budynkami A i A1, gdzie po remoncie swoje miejsce znalazły m.in. pokój psychologa i szkoła szpitalna.

Do nowych pomieszczeń wprowadzają się cztery oddziały szpitala: Oddział Patologii Noworodka, Oddział Nefrologii Dziecięcej z Pododdziałem Dializoterapii, Oddział Gastroenterologii i Hepatologii Dzieci i Oddział Endokrynologii Dzieci. W ramach inwestycji szpital wymienił na remontowanych oddziałach łóżka i meble dla pacjentów oraz częściowo sprzęt i aparaturę medyczną. To m.in. zestawy do laparoskopii i endoskopii, przyłóżkowe RTG, respiratory, inkubatory, kardiomonitory i pulsoksymetry.

- Nowa aparatura to bardzo dobre wieści i dla chorych, i dla lekarzy. Mamy znakomity personel medyczny, który dzięki tym zakupom będzie mógł skutecznej leczyć małych pacjentów. Nowy sprzęt pozwoli np. na wykonywanie u dzieci większej liczby małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych - podkreślił dyrektor Dariusz Budziński.

- Jesteśmy przeszczęśliwi. Mamy przestronny i piękny oddział. Spełnia się marzenie całego zespołu, by leczyć dzieci w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Nasi pacjenci, niejednokrotnie bardzo ciężko chorzy, pozostający w leczeniu immunosupresyjnym, które może wywoływać zaburzenia odporności, będą mieli znakomite warunki terapii - cieszy się kierująca 15-łóżkowym Oddziałem Nefrologii Dziecięcej w SPSK nr 1 dr Aurelia Morawiec-Knysak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum