×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zabrze: cztery oddziały dziecięce z najstarszej części szpitala przeniosą się do nowych wnętrz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 grudnia 2019 14:14Aktualizacja: 17 grudnia 2019 14:15

Cztery oddziały pediatryczne Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu przeniosą się do nowych, wyremontowanych pomieszczeń. Dotąd mieściły się w budynku z 1858 r.

Zabrze: cztery oddziały dziecięce z najstarszej części szpitala przeniosą się do nowych wnętrz
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- To najstarsza część naszego szpitala. Warunki pobytu na oddziałach tam zlokalizowanych pozostawiały wiele do życzenia. Brak łazienek przy salach chorych, zły stan techniczny pomieszczeń, mała funkcjonalność - wszystko to źle wpływało na warunki leczenia i kondycję naszych małych pacjentów. Przeniesienie oddziałów do nowych pomieszczeń było niezbędne - powiedział we wtorek (17 grudnia) dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Zabrzu dr Dariusz Budziński.

Oddziały pediatryczne będą się teraz mieścić na trzech piętrach budynku A1 szpitala, oddanego do użytku w 1985 r. Wcześniej działały tam poradnie, laboratorium i administracja oddziałów. Wnętrza zostały kompleksowo odremontowane: wymieniono podłogi, odnowiono ściany, zamontowano nowe drzwi, wymieniono wszystkie instalacje. Każda sala chorych ma teraz własną łazienkę. Powstały też w pełni wyposażone szatnie i kuchnie dla rodziców oraz nowe dyżurki dla lekarzy i pielęgniarek. Wyremontowano także łącznik między budynkami A i A1, gdzie po remoncie swoje miejsce znalazły m.in. pokój psychologa i szkoła szpitalna.

Do nowych pomieszczeń wprowadzają się cztery oddziały szpitala: Oddział Patologii Noworodka, Oddział Nefrologii Dziecięcej z Pododdziałem Dializoterapii, Oddział Gastroenterologii i Hepatologii Dzieci i Oddział Endokrynologii Dzieci. W ramach inwestycji szpital wymienił na remontowanych oddziałach łóżka i meble dla pacjentów oraz częściowo sprzęt i aparaturę medyczną. To m.in. zestawy do laparoskopii i endoskopii, przyłóżkowe RTG, respiratory, inkubatory, kardiomonitory i pulsoksymetry.

- Nowa aparatura to bardzo dobre wieści i dla chorych, i dla lekarzy. Mamy znakomity personel medyczny, który dzięki tym zakupom będzie mógł skutecznej leczyć małych pacjentów. Nowy sprzęt pozwoli np. na wykonywanie u dzieci większej liczby małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych - podkreślił dyrektor Dariusz Budziński.

- Jesteśmy przeszczęśliwi. Mamy przestronny i piękny oddział. Spełnia się marzenie całego zespołu, by leczyć dzieci w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Nasi pacjenci, niejednokrotnie bardzo ciężko chorzy, pozostający w leczeniu immunosupresyjnym, które może wywoływać zaburzenia odporności, będą mieli znakomite warunki terapii - cieszy się kierująca 15-łóżkowym Oddziałem Nefrologii Dziecięcej w SPSK nr 1 dr Aurelia Morawiec-Knysak.

Oddział w Zabrzu to największy ośrodek nefrologii dziecięcej na Śląsku. Co roku leczy się tam blisko 1000 pacjentów cierpiących m.in. na przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek, stany ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, złożone wady nerek i układu moczowego, kamicę, rzadkie choroby nerek o podłożu genetycznym czy zakażenia układu moczowego. Zabrzańska placówka jako jedyna w Polsce prowadzi też unikatowy program leczenia atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego u dzieci.

Wraz z Oddziałem Nefrologii Dziecięcej do nowych pomieszczeń przeniesie się też Pododdział Dializoterapii. To jedyny w regionie ośrodek prowadzący pełnoprofilowy program leczenia dializami dzieci ze schyłkową niewydolnością nerek od okresu noworodkowego.

- Pacjenci dializowani to bardzo chore dzieci, niektóre w szpitalu spędzają większość swojego życia. To bardzo ważne, by miały komfortowe warunki dializowania, ale też, by mogli im w wygodnych warunkach towarzyszyć opiekunowie, których wsparcie podczas pobytu przy dziecku w szpitalu jest nieocenione - podkreśliła kierująca Pododdziałem Dializoterapii prof. Maria Szczepańska.

Projekt "Podniesienie standardu leczenia na oddziałach dedykowanych dzieciom w SPSK nr 1 im. prof. S. Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach poprzez ich przebudowę i wyposażenie" realizowano od grudnia 2017 r. Całkowita wartość projektu to 29,6 mln zł, z czego aż 29,5 mln zł to kwota dofinansowania z funduszy unijnych i dotacji celowej przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Remont czterech oddziałów to pierwszy etap zmian w pediatrycznej części zabrzańskiego szpitala. W drugim zostaną zmodernizowane: blok operacyjny, centralna sterylizatornia oraz Oddział Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii. Te prace rozpoczęły się w grudniu.

- Po zakończeniu całego projektu nasi mali pacjenci będą się leczyć w nowoczesnych i komfortowych warunkach. Można powiedzieć, że jako szpital przeskoczymy z wieku XIX od razu w XXI - podsumował dyrektor Dariusz Budziński.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. S. Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego to wieloprofilowy szpital mieszczący się w Zabrzu przy ul. 3 Maja. W placówce są 344 łóżka, funkcjonuje w niej 11 klinik, 26 oddziałów i 4 zakłady. Każdego roku w szpitalu hospitalizowanych jest ok. 22 tys. chorych.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum