PAP/Rynek Zdrowia | 18-10-2018 18:24

Zabrze: budowa szpitalnego oddziału ratunkowego osiągnęła półmetek

Do końca marca 2019 r. ma się zakończyć budowa oddziału ratunkowego Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Inwestycja o wartości ponad 26 mln zł osiągnęła półmetek. W czwartek (18 października) na powstającym budynku zawisła wiecha.

Dr Mariusz Wójtowicz, dyrektor Szpitala Miejskiego w Zabrzu; FOT. PTWP

- Budowa SOR-u to kolejny bardzo ważny etap rozwoju naszego szpitala. Dzięki inwestycji nasza placówka będzie lepiej wyposażona, poprawi się jej funkcjonowanie. Szpital będzie spełniał wymogi i oczekiwania stawiane przez mieszkańców Zabrza. Ale nie tylko Zabrza - stale rozwijamy szpital i jego oddziały, dlatego oferta nasza jest skierowana do całego regionu - powiedział prezes szpitala dr Mariusz Wójtowicz.

Budowa oddziału ratunkowego w Szpitalu Miejskim w Zabrzu rozpoczęła się w kwietniu. W ramach inwestycji powstanie centrum urazowe wraz z oddziałem neurochirurgii. Projekt zakłada również budowę lądowiska dla helikopterów, rozbudowanie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii medycznej oraz przebudowę izby przyjęć.

Zakończone zostały już prace w przebudowywanym oddziale anestezjologii. Obecnie zewnętrzne służby przeprowadzają tam niezbędne odbiory techniczne. Na budowie oddziału ratunkowego trwa murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz rozprowadzane są instalacje podposadzkowe i podtynkowe. Trwa również budowa 28-metrowej konstrukcji pod lądowisko dla helikopterów.

Zgodnie z planem prace powinny zakończyć się do końca marca 2019 r. Przewidywany koszt całkowity budowy to 26,1 mln zł. Wykonawcą robót jest Mostostal Zabrze GPBP.

To kolejna duża inwestycja Szpitala Miejskiego w Zabrzu. W ostatnich latach powstało tu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych. W szpitalu wprowadzono również e-usługi i przeprowadzono termomodernizację budynków.

Anna Gumułka (PAP)