Zabrze: budowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka na finiszu

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2014 12:02

Już tylko 6 miesięcy pozostało do otwarcia Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Wielka inwestycja Szpitala Miejskiego wchodzi w decydującą fazę.

W Zabrzu-Biskupicach przy ul. Zamkowej, na terenie Szpitala Miejskiego, powstaje jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków medycznych świadczących kompleksowe usługi ginekologiczne i położnicze. To największa w ostatnich latach w regionie inwestycja w ochronie zdrowia finansowana ze środków publicznych.

Zakończyły się już główne roboty konstrukcyjne i budowlane przy budowie Centrum. Jak informuje inspektor nadzoru inwestycji Andrzej Bogoczewicz, zasadnicze prace toczą się obecnie wewnątrz budynku. - Centrum zostało już przykre dachem, zakończyliśmy montaż okien. Montujemy instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, kładzione są płytki, wyposażane łazienki. Rozpoczyna się też przebudowa klatki schodowej w starym budynku, który z Centrum będzie połączony dwukondygnacyjnym łącznikiem - mówi Andrzej Bogoczewicz.

W bezpośrednim otoczeniu Centrum ruszają się też prace drogowe. Musi powstać dogodny dojazd do budynku, miejsca parkingowe, chodnik. W kolejnym etapie teren wokół szpitala zostanie wzbogacony elementami małej architektury. - Docelowo otoczenie szpitala ma być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi i powrotowi do zdrowia - zapowiada Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Nowy pawilon będzie miał trzy kondygnacje użytkowe. Na pierwszej kondygnacji znajdą się apteka szpitalna, szkoła rodzenia oraz kompleks poradni przyszpitalnych, a także izba przyjęć ginekologii i położnictwa, oddział ginekologiczny i patologii ciąży. Na drugiej kondygnacji znajdzie miejsce oddział położniczy, porodowy, neonatologiczny oraz dwie sale operacyjne w tym interaktywna sala do chirurgii laparoskopowej.

Pacjentki rodzące w Centrum będą mogły skorzystać ze wszystkich dostępnych metod znieczulenia lub przeciwnie - rodzić wyłącznie siłami natury. Centrum będzie działało w systemie "rooming-in", w którym matka ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu. - Pacjentki będą mogły skorzystać ze wsparcia poradni diabetologicznej, laktacyjnej, neonatologii, diagnostyki prenatalnej oraz kardiologicznej dla kobiet w ciąży. W ramach Centrum działać będzie Śląskie Centrum Laparoskopowego Leczenia Endometriozy - informuje prezes Mariusz Wójtowicz.

Zgodnie z planem inwestycji prace budowlane i montażowe powinny zakończyć się w sierpniu tego roku. Kolejny miesiąc poświęcony będzie na odbiory techniczne. Pierwsze pacjentki powinny trafić do Centrum na przełomie września i października 2014 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum