Zabrze: Śląskie Centrum Chorób Serca ma nowy budynek

Autor: KR, PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2011 08:55

Minister zdrowia Ewa Kopacz oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska otworzą uroczyście nowy budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Zabrze: Śląskie Centrum Chorób Serca ma nowy budynek

Pierwsi pacjenci byli leczeni w nowym budynku już w ostatnich dniach kwietnia 2011 r. Uruchomienie go nie oznacza jednak przeniesienia działalności placówki ze starego, ciasnego obiektu A - zaadaptowanego przed 40 laty z przychodni zdrowia. Będzie to kolejny element uzupełniający i częściowo rozwijający jego działalność.

W budynku B, położonym kilkadziesiąt metrów obok pierwszego obiektu, zorganizowano siedzibę wieloprofilowego ośrodka intensywnej opieki sercowo-naczyniowej. Idea tego ośrodka zakłada objęcie chorego z miażdżycą kompleksową opieką - przez połączone siły kardiochirurga, kardiologa inwazyjnego, chirurga naczyniowego i angiologa.

W ramach tej koncepcji w nowym obiekcie przewidziano: oddział kardiologiczno-angiologiczny zajmujący się diagnostyką i terapią schorzeń sercowych i naczyniowych, oddział kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej i wewnątrznaczyniowej, pracownię hemodynamiki, a także oddział ciężkiej niewydolności krążeniowo-oddechowej z 14 stanowiskami.

Na potrzeby leczenia inwazyjnego w budynku B powstał m.in. blok operacyjny z dwiema salami, w tym jedną hybrydową z angiografem, gdzie pacjenta mogą wspólnie operować lekarze różnych specjalności. W nowym obiekcie znajdzie się również zespół przychodni ŚCCS, w których odbywają się konsultacje kardiologiczne i kardiochirurgiczne pacjentów ze Śląska i całej Polski.

Jednocześnie z otwarciem nowego budynku ŚCCS w Zabrzu rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń”, która trwać będzie od 2 do 4 czerwca. W programie obok sesji edukacyjnych, znajdują się sesje szkoleniowe i naukowe z udziałem 16 zagranicznych ekspertów oraz krajowych liderów w tej dziedzinie.

Wśród zaplanowanych tematów są m.in. nowy model ambulatoryjnej opieki kardiologicznej, wstrząs kardiogenny, zatorowość płucna, komórki macierzyste i ich zastosowanie w medycynie. Ostatni dzień konferencji przeznaczony jest na warsztaty z kardiologii i angiologii oraz poświęcony możliwościom jakie daje współczesna kardiologia, angiologia, kardiochirurgia, chirurgia naczyniowa i endowaskularna w leczeniu chorych z chorobami serca i naczyń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum