ZCO służy pacjentom, ale inwestycja wciąż pod lupą

Autor: Anna Gumułka - PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2017 16:15

Część onkologiczną Zagłębiowskiego Centrum Onkologii - Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej otwarto w poniedziałek (20 lutego). Placówka leczy chorych na raka od 2014 r., ale przebieg inwestycji wciąż budzi wątpliwości, m.in. NIK.

ZCO służy pacjentom, ale inwestycja wciąż pod lupą
Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, wieloletni dyrektor szpitala. Fot. Archiwum

Jak poinformował w poniedziałek (20 lutego) PAP rzecznik delegatury NIK w Katowicach Przemysław Witek, kontrola dotyczyła przygotowania, realizacji (w tym trybu wyboru wykonawców) i finansowania ww. inwestycji przez szpital w latach 2011-2016, a także działań miasta Dąbrowy Górniczej, czyli podmiotu tworzącego.

- Kontrolę przeprowadzono w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej oraz w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej, do których skierowano wystąpienia pokontrolne odpowiednio: 23 grudnia 2016 r. i 9 lutego 2017 r. Obecnie trwa procedura związana ze złożeniem do NIK przez p.o. dyrektora szpitala, zgodnie z art. 54 ustawy o NIK, zastrzeżeń do otrzymanego wystąpienia pokontrolnego, oraz biegnie termin na złożenie zastrzeżeń przez prezydenta miasta, który może je wnieść w terminie 21 dni od daty jego otrzymania - poinformował Przemysław Witek.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadziła śledztwo, mające wyjaśnić, czy w związku z realizacją projektu Zagłębiowskie Centrum Onkologii mogło dojść do popełnienia przestępstwa niegospodarności. Chodziło m.in. o kwestie związane z wyborem wykonawcy i ze zwiększeniem kosztów realizacji tej inwestycji w porównaniu z pierwotnym planem. Prokurator umorzył to śledztwo w marcu 2015 r. wobec braku znamion przestępstwa, uznając, że decyzje podejmowane w tej sprawie nie naruszały zasad prawidłowego gospodarowania mieniem. Postanowienie wydane w tej sprawie jest prawomocne.

Jak jednak poinformowała rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek, w ostatnim czasie wpłynęły w tej sprawie dwa wnioski o podjęcie umorzonego śledztwa. Jeden został złożony przez radnych Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej, drugi przez osobę fizyczną. - Do chwili obecnej decyzja dotycząca tych wniosków nie została podjęta. Prokurator wykonuje czynności zmierzające do oceny, czy te wnioski o podjęcie są słuszne - powiedziała prokurator.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii leczy chorych na raka od 2014 r., ale dopiero od końca ub. roku - na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak podkreślił w poniedziałek p.o. dyrektor Zbigniew Grzywnowicz, ośrodek powstał dla pacjentów i dlatego świadczył im usługi mimo braku kontraktu. Pod listem do NFZ z prośbą o przyznanie kontraktu na świadczenie usług zebrano ponad 6 tys. podpisów poparcia.

- Uzyskaliśmy połowiczny sukces, ponieważ od września 2016 r. otrzymaliśmy wreszcie kontrakt na radioterapię, w niewielkiej ilości co prawda, bo za ostatni kwartał 2016 r. to ponad 800 tys. zł, ale to już dla nas bardzo dużo, ponieważ wykonując te świadczenia, mamy już teraz pewność i gwarancję, że będą refinansowane. To duża ulga finansowa, jeśli chodzi o funkcjonowanie ośrodka - dodał.

Centrum Onkologii, w którego strukturach działają nowoczesne Zakłady Radioterapii, Medycyny Nuklearnej oraz pracownie Rezonansu Magnetycznego i Tomografii Komputerowej, wyposażono m.in. w dwa akceleratory - przyspieszacze liniowe służące prowadzeniu radioterapii pacjentów chorych na nowotwory oraz skaner PET służący diagnostyce onkologicznej. Placówka wciąż nie ma jednak kontraktu na diagnostykę.

Jak zaznaczył prezydent Dąbrowy Górniczej i wieloletni dyrektor szpitala Zbigniew Podraza, ZCO to planowana od lat i długo oczekiwana inwestycja, która jest "efektem konsekwentnych działań i sukcesywnego rozszerzania działalności szpitala specjalistycznego, poczynając od przychodni onkologicznej, przez oddział chemioterapii, aż po dzisiejsze nowoczesne centrum".

- Zagłębiowskie Centrum Onkologii, dołączając do ośrodków w Gliwicach, Bielsku-Białej, Katowicach i Częstochowie, daje mieszkańcom Zagłębia możliwość leczenia bliżej domu, bez konieczności jeżdżenia na konsultacje czy zabiegi do któregoś z tych miast - zaznaczył prezydent Podraza.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii działa od sierpnia 2014 r. Od momentu uruchomienia części onkologicznej wykonano w nim naświetlenia terapeutyczne u 1286 pacjentów, przeprowadzono 11279 badań tomografii komputerowej, 2493 badań rezonansu magnetycznego, 756 badań PET oraz udzielono 19704 porad pacjentom onkologicznym.

Problemy z uzyskaniem kontraktu z NFZ oraz NIK i prokuraturą nie były jedynymi kłopotami tej placówki. W ubiegłym roku dyrekcja zmagała się też z protestem załogi oraz brakiem specjalistów, co spowodowało konieczność czasowego zawieszenia działalności oddziału internistycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum