Z myślą o żywionych pozajelitowo

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2009 13:31

16 marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Pirogowa w Łodzi otwarto Centrum Leczenia Żywieniowego, którego budowę sfinansował Urząd Marszałkowski.

Od ponad 10 lat w tym szpitalu im. M. Pirogowa działa zespół żywienia klinicznego w ramach Pracowni Leczenia Żywieniowego, kierowany przez  dra Marka Kuneckiego. Zespół zajmuje się  żywieniem chorych, którzy nie mogą przyjmować pokarmów drogą naturalną.

Początkowo żywienie było prowadzone tylko w warunkach szpitalnych, a od lipca 2000 roku również w warunkach domowych u chorych, u których zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego wymagają długotrwałego leczenia lub są nieodwracalne. Chorych leczonych dojelitowo sukcesywnie jednak przybywa. Wzrost liczby pacjentów w Centrum oceniają na o ok. 80 proc. rocznie. Rosnąca liczba chorych sprawiła, że budowa nowego ośrodek żywienia stała się koniecznością.

Pieniądze na budowę w wysokości ok. 1,6 mln złotych wyłożył Urząd Marszałkowski. Centrum przyjmuje już pierwszych chorych. Warto tu dodać, że żywienie pozajelitowe dotyczy osób z powikłaniami pooperacyjnymi, po rozległych resekcjach jelita, chorych z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego w przebiegu chorób zapalnych jelit, chorób trzustki, zaburzeń wchłaniania oraz w przebiegu chorób nowotworowych. W ostatnich latach coraz większa grupę stanowią chorzy z zaburzeniami połykania w przebiegu chorób neurologicznych. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum