Wystartował oddział, jakiego nie było w żadnym szpitalu w regionie. Od 1 grudnia kontrakt z NFZ

Autor: oprac. KM • Źródło: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, Gazeta Wyborcza14 listopada 2022 10:00

150 łóżek, w tym na oddziałach onkologii dziecięcej i intensywnej terapii, zostało oddanych do użytku pacjentom Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Po czterech latach budowa placówki została ukończona.

Wystartował oddział, jakiego nie było w żadnym szpitalu w regionie. Od 1 grudnia kontrakt z NFZ
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze Fot. PAP/Lech Muszyński
  • Po czterech latach dobiegła końca budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze
  • Placówka podpisała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i będzie leczyć m.in. nowotwory u dzieci
  • Do dyspozycji pacjentów jest 150 łóżek na kilku oddziałach, a także m.in.  blok operacyjny z 6 salami

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka już działa

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze zostało oddane do użytku. 2 listopada rozpoczęły się przenosiny pierwszych oddziałów. Jak podaje placówka, najpierw przeniesiono oddział neonatologiczny i położniczo-ginekologiczny z traktem porodowym, chociaż odcinek patologii ciąży i ginekologii na razie został w dawnej lokalizacji. 3 listopada przeniesiono chirurgię i urologię dziecięcą, następnie pediatrię. Obecnie w placówce przebywa 20 przedwcześnie urodzonych dzieci.

Inwestycja kosztowała ponad 150 mln zł. W komunikacie na stronie placówki podkreślono, powołując się na słowa dyrektora szpitala uniwersyteckiego, dra Marka Działoszyńskiego, że w nowo powstałym Centrum pojawią się specjalności unikatowe dla regionu, zwłaszcza onkologia dziecięca i intensywna terapia dla dzieci. Zaznaczyła to podczas ceremonii otwarcia Kazimiera Kucharska-Barczyk, wieloletnia kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii. Przyznała, że "Lubuskie nie będzie już więcej białą plamą w kraju, jeśli chodzi o onkologię dziecięcą".

Jak podała ponadto Gazeta Wyborcza, onkologia dziecięca i intensywna terapia dla dzieci były przedmiotem konkursu Lubuskiego Oddziału NFZ. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka dzięki temu konkursowi od 1 grudnia będzie mogło świadczyć refundowane usługi w tym zakresie.

Emil Korczak, lekarz naczelny szpitala zwrócił uwagę na oddane do użytku sale seminaryjne i "godne zaplecze socjalne dla studentów" oraz "możliwość zdalnego uczestnictwa w operacjach za pomocą systemu wideo". - To ogromny postęp - podkreślił lekarz cytowany w komunikacie placówki.

Nowo powstałe centrum dysponuje jedno- i dwuosobowymi salami z węzłem sanitarnym, a także rozkładanymi fotelami, na których będą mogli odpocząć rodzice małych pacjentów.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum