Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia | 04-05-2010 12:57

Wrocław: w dawnym kinie - centrum medyczne

Nowoczesne centrum medyczne powstanie po dawnym kinie Polonia we Wrocławiu.

Prywatnych klinik mamy coraz więcej.

Państwowa Instytucja Filmowa „Odra-Film" za 1 mln 23 tys. zł sprzedała dawne kino jedynemu chętnemu, wrocławskiej firmie Global. W piątek zostanie podpisany akt notarialny – podaje Gazeta Wrocławska.

Global, na razie skupia się na ukończeniu prac nad pierwszym centrum, które w 2012 roku pacjentów przyjmie na Kępie Mieszczańskiej. Ponad 6 tys. mkw. na Kępie Mieszczańskiej zajmie nowoczesny ośrodek zdrowotny, specjalizujący się w opiece otwartej i zamkniętej, czyli prywatne gabinety lekarskie, blok operacyjny, sale zabiegowe (przystosowane dla potrzeb tzw. chirurgii jednego dnia) i specjalistyczne pracownie. Budynek zostanie wyposażony według najnowszych technologii, pomieści także aptekę, kawiarnię i hotel wraz z restauracją.

Żeby Polonia zmieniła się w podobne miejsce, musi przejść gruntowną przebudowę. Nowy właściciel w budynku przy Żeromskiego zastanie ruinę z przeciekającym dachem i zbitymi tynkami w kinowej sali, pozbawioną energii elektrycznej. By to miejsce zaczęło żyć nowym życiem, potrzeba dużo nakładów.

Jak przypoina Gazeta Wrocławska, studyjne kino Polonia przy ul. Żeromskiego otwarto we wrześniu 1945 roku. Filmy w jednej sali oglądało tu ponad 360 widzów. Kino zostało zamknięte w 2002 roku i od tego czasu czekało na lepsze czasy.

Więcej na stronie internetowej Gazety Wrocławskiej.