Wrocław: w centrum neuropsychiatrii powstał ośrodek rehabilitacji dziennej dla dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2019 17:29

Nowy ośrodek rehabilitacji dziennej dla dzieci powstał w ramach rozbudowy Centrum Neuropsychiatrii Neuromed SPZOZ we Wrocławiu. To nowe poradnie wyposażone w nowoczesny sprzęt do badań oraz sale do zajęć. Inwestycja kosztowała 4,6 mln zł.

Wrocław: w centrum neuropsychiatrii powstał ośrodek rehabilitacji dziennej dla dzieci
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Zyskaliśmy powierzchnię ponad siedemset metrów kwadratowych, na której mieszczą się nowocześnie wyposażone gabinety i sale zajęciowe. A poprzednio zajęcia rehabilitacyjne odbywały się w czterech pomieszczeniach starej siedziby. Marzenia się spełniają - powiedziała dr Halina Flisiak-Antonijczuk, dyrektor Centrum Neuropsychiatrii Neuromed SPZOZ we Wrocławiu.

W ramach rozbudowy powstały dwie poradnie otolaryngologiczne, poradnia neurologiczna, logopedyczna i neurologopedyczna, pracownia usg, eeg oraz gabinet elektromiografii. W nowej części znalazły się też trzy sale rehabilitacyjne dla małych dzieci i niemowląt, sala integracji sensorycznej, sala hydroterapii oraz oddział dzienny autystyczny.

Flisiak-Antonijczuk poinformowała, że na 1,2 tys. urodzonych rocznie we Wrocławiu dzieci wcześniaków około 25 proc. z nich potrzebuje fachowej pomocy, między innymi neurologopedycznej.

- To dla nas niezwykle ważne, że dzięki inwestycji i rozbudowie możemy pomagać tym dzieciom w bardzo dobrych warunkach, ponieważ taka pomoc specjalistyczna, im wcześniej zacznie być udzielana, tym lepiej dla dziecka. Ma ono mniej deficytów wobec rówieśników i większe szanse na wyrównanie poziomu - powiedziała Flisiak-Antonijczuk.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przypomniał, że to nie było jednorazowe wsparcie dla Centrum Neuropsychiatrii Neuromed i będzie ono nadal kontynuowane. - W sumie w ostatnich latach zainwestowano tutaj dziewięć milionów złotych, dzięki czemu mamy obiekt, który faktycznie dobrze służy najmłodszych wrocławianom potrzebującym specjalistycznej pomocy. Na pewno nie zapomnimy o ich potrzebach w następnych latach - dodał prezydent.

Obecnie zakończona rozbudowa kosztowała 4,6 mln zł. Inwestycję sfinansowano z budżetu Wrocławia kwotą 2 mln zł, z kolei 2,5 mln zł pozyskano z funduszy unijnych w ramach RPO dla Dolnego Śląska. Pozostałe 100 tys. zł to wkład własny SPZOZ Neuromed.

W placówce dziennie przyjmowanych jest ponad dwustu małych pacjentów z problemami neurologicznymi, psychologicznymi i psychicznymi. Rocznie w sumie ośrodek rehabilitacji ma 6-7 tys. pacjentów. Niektórzy z nich również na miejscu chodzą do szkoły.

Roman Skiba (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum