Wrocław: w USK otwarto Oddział Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2019 14:43

We wrocławskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym otwarto Oddział Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej, który jest częścią Centrum Chorób Serca. Zapewnia pacjentom opiekę bez konieczności hospitalizacji. W uroczystości uczestniczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wrocław: w USK otwarto Oddział Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej
Fot. WSzW w Gorzowie (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformowała w piątek (4 października) PAP, minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział podczas uroczystości, że nowe centrum będzie w sposób nowoczesny i kompleksowy leczyć pacjentów.

Szef Centrum Chorób Serca USK prof. Piotr Ponikowski podkreślił, że centrum to nie tylko nowa struktura organizacyjna, ale też dodatkowa kadra specjalistów i przede wszystkim inne podejście do leczenia pacjenta z problemami kardiologicznymi.

 - Proponujemy zupełnie rewolucyjne podejście, w Polsce niewykorzystywane. Tworzymy oddział kardiologii jednego dnia. Większość chorych planowo przyjmowanych do szpitala nie będzie musiała być hotelowana. To nowa koncepcja diagnostyki i pełne spektrum leczenia chorób serca. Włączając w to transplantacje i mechaniczne wspomaganie krążenia - powiedział prof. Ponikowski.

Minister Szumowski pogratulował wdrożenia pomysłu, który pozwala w jeden dzień wykonać wszystkie badania i zrobić konsylium.

- Dzienny pobyt w szpitalu skraca do minimum zagrożenia, np. zakażeniem bakteriami. Przecież można zrobić echo serca, tomografię i rezonans i zrobić konsylium na koniec w ciągu tak naprawdę jednego dnia. I dlatego gratuluję tych zmian, tego pomysłu, tego wdrożenia, żeby pacjent mógł przyjść rano, być zbadanym, mieć postawioną diagnozę, zaproponowane leczenie i wyjść wieczorem do domu - powiedział minister.

Dodał, że jak ważna jest właśnie ta organizacja pracy, pokazują wyniki programu koordynowanego leczenia pacjentów po zawale serca KOS-Zawał.

 - Wyniki z tego roku pokazują, że sama koordynacja, danie pacjentowi czterech wizyt u kardiologa, danie pacjentowi rehabilitacji kardiologicznej zmniejsza śmiertelność po zawale o 31 procent. To jest gigantyczny postęp, bo dzięki samej koordynacji i dobremu zarządzaniu losami pacjenta po zawale o jedną trzecią spada śmiertelność. I tutaj to dobre zarządzanie, ta dobra koordynacja, te dobre rozwiązania są fantastyczną wiadomością - powiedział minister Szumowski.

Podkreślił, że szef Centrum Chorób Serca w USK i rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski jest światowym ekspertem w dziedzinie niewydolności serca, dlatego we wrocławskim szpitalu powinno powstać w kolejne w Polsce centrum leczenia niewydolności serca.

- Jestem przekonany, że tutaj we Wrocławiu powinno być kolejne centrum leczenia niewydolności serca od początku do nawet tych najbardziej skomplikowanych działań, łącznie z przeszczepami serca. Będziemy się starali, by te przeszczepy serca we Wrocławiu były na miejscu, bo jestem przekonany, że to zwiększy liczbę przeszczepień serca, że to poprawi jeszcze stan transplantologii, która w tym roku naprawdę jest przynajmniej z przeszczepami serca na niezłym poziomie - podsumował minister zdrowia.

Otwarty Oddział Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej to oferta tzw. kardiologii jednego dnia. W kilka godzin można wykonać wszystkie badania, np. echo serca, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, koronografię i postawić diagnozę oraz rozpocząć leczenie bez konieczności hospitalizacji. To pierwsza taka placówka w Polsce. Ministerstwo Zdrowia powstanie oddziału dofinansowało 4 mln zł.

Oddział Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej jest kluczową częścią w strukturze Centrum Chorób Serca, w której znalazło się pięć jednostek: Klinika Chirurgii Serca z poddziałem torakochirurgii kierowana przez prof. Marka Jasińskiego, Klinika Kardiologii kierowana przez prof. Andrzeja Mysiaka, Klinika Chorób Serca kierowana przez prof. Krzysztofa Reczucha, Zakład Obrazowania Chorób Serca (prof. Wojciech Kosmala) i Zakład Badań Klinicznych Chorób Układu Krążenia (dr Joanna Szachniewicz). 

Roman Skiba

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum