Wrocław: w DCO otwarto oddział leczenia nowotworów skóry

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2019 18:01

W Dolnośląskim Centrum Onkologii otwarto Skin Cancer Unit. To kolejny narządowy oddział szpitala, po działającym od maja 2017 r. Centrum Chorób Piersi - Brest Unit. W Skin Cancer Unit lekarze będą zajmować się pacjentami z całego Dolnego Śląska chorymi na nowotwory skóry, tkanek miękkich, mięsaki i czerniaka.

Wrocław: w DCO otwarto oddział leczenia nowotworów skóry
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zespołem medycznym Skin Cancer Unitu będzie kierował dr Marcin Ziętek, chirurg onkolog z DCO. W jego zespole znalazło się czterech specjalistów chirurgii onkologicznej, jeden z chirurgii ogólnej, trzech onkologów klinicznych zajmujących się chemioterapią, 21 pielęgniarek, koordynatorka procesu leczenia onkologicznego, dziewięć salowych, patomorfolodzy, radioterapeuci, radiolodzy i rehabilitant.

-  W najbliższym czasie planujemy objąć opieką wszystkich pacjentów naszego województwa z rozpoznaniem czerniaka i mięsaka - mówił na konferencji prasowej dr Ziętek.

Na nowym oddziale są 24 łóżka. Oddział wyposażony jest np. w USG, które pomoże dostosowywać dawkę radioterapeutyczną do leczenia pacjentów. Jest też specjalistyczny mikroskop, dzięki któremu bez wycinania zmian, można postawić niemal pewne rozpoznanie. Szpital dostał też nowy wideodermatoskop. Służy do każdorazowej oceny zmian na skórze. Dzięki niemu można wykrywać nowotwory w jak najwcześniejszym stadium. Jest też wykorzystywany do leczenia pacjentów trudnych, z dużą liczbą znamion.

Oddział ma także nowoczesne urządzenie do elektrochemioterapii - drugie takie w Polsce, wykorzystywane do leczenia pacjentów z przerzutami, których nie można zoperować i nie można leczyć ich innymi metodami.

Nowy oddział kosztował milion 275 tys. zł. Złożyło się na niego Ministerstwo Zdrowia, Gmina Długołęka, a środki unijne przekazał Urząd Marszałkowski.

Więcej: wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum