Wrocław: ruszają wakacyjne remonty na porodówkach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2009 15:34

Już od czerwca pacjentki z Wrocławia mogą mieć problem z miejscami na porodówkach, na których zaczynają się, jak co roku, wakacyjne remonty i dezynfekcje. Na pierwszy ogień idzie najbardziej oblegana porodówka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Będzie nieczynna przez trzy tygodnie.

W ubiegłym roku przyszło tu na świat 2400 dzieci, czyli około 800 więcej niż w szpitalach klinicznych przy ul. Dyrekcyjnej i Chałubińskiego. Zamknięcie oddziału na trzy tygodnie oznacza, że około 150 kobiet, które planowały poród w szpitalu przy ul. Kamieńskiego, musi poszukać innej placówki.

- Będziemy normalnie przyjmować do niedzieli 7 czerwca - mówi dr Janusz Malinowski, ordynator oddziału. - Pacjentki wymagające daszego leczenia przewieziemy do innych szpitali. Po remoncie pojawi się za to w naszej ofercie 1-osobowa sala o podwyższonym standardzie.

W następnych miesiącach przyjęcia zawieszą kolejne szpitale. Dlatego część pacjentek zdecyduje się zapewne na poród w Trzebnicy, Oławie, Środzie Śląskiej lub Oleśnicy.

- Jak co roku, o około 25 proc. może się latem zwiększyć liczba rodzących u nas wrocławianek - przypuszcza Witold Skrzypek, ordynator oddziału położnictwa i ginekologii Szpitala św. Jadwigi w Trzebnicy.

Małgorzata Sadowy-Piątek, rzecznik praw pacjenta Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, radzi, żeby kobiety, które mają termin porodu na czerwiec, lipiec lub sierpień dokładnie zapoznały się z harmonogramem remontów poszczególnych oddziałów. I przypomina, że szpital ma obowiązek przyjąć rodzącą.

- Wszystko zależy od momentu, w którym kobieta zgłasza się do szpitala. Jeśli akcja porodowa jeszcze się nie zaczęła, a w izbie przyjęć mówią, że brakuje miejsc, kobieta ma czas na to, żeby pojechać do innej, wskazanej placówki. Ale jeśli poród już się zaczął, nie może dać się odesłać - przypomina rzecznik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum