Wrocław: ruszają prace nad projektem nowego szpitala

Autor: Polska, IB/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2009 08:54

Nie ma już przeszkód w zleceniu wykonania projektu nowego szpitala na wrocławskich Stabłowicach: Urząd Zamówień Publicznych oddalił protesty związane z wynikami rozpisanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego konkursu na koncepcję architektoniczną lecznicy.

– Oznacza to , że projekt będzie gotowy jeszcze w tym roku - mówi dziennikowi Polska Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa ds. budowy szpitala.

Zwycięzcę konkursu na koncepcję placówki ujawniono 22 maja. Wygrało konsorcjum dwóch wrocławskich firm pod przewodnictwem pracowni architektonicznej Villart Bogdana Kołtowskiego. Wyniki konkursu zostały jednak oprotestowane. Pojawiły się m. in. zarzuty, że szpital będzie większy, niż zakładano oraz że będzie kosztował więcej niż planuje UMWD. Protesty zostały jednak odrzucone.

Obecnie trwa konkurs na wyłonienie inżyniera nadzorującego budowę szpitala. Budową ma się zająć specjalnie powołana spółka.

Jak ustalił Rynek Zdrowia, w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2007-2013 samorząd województwa dolnośląskiego zapisał na inwestycje związane z ochroną zdrowia 661,3 mln zł. Budowa wrocławskiego szpitala pochłonie połowę tej kwoty. Do nowej placówki przeniosą się w latach 2012-13 dwa szpitale działające obecnie w ponad 100-letnich obiektach: Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka oraz Okręgowy Szpital Kolejowy. Jeszcze w br. dojdzie, jak zapowiada Roman Szełemej, do ich konsolidacji.

– Zakładamy, że uda się sprzedać budynki po zlikwidowanym szpitalu im. Babińskiego we Wrocławiu i pierwsze 100 mln zł pozyskane tą drogą będzie dźwignią finansową wspierającą starania o kolejne środki na budowę – przewiduje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej UMWD.

Nowy szpital ma mieć około 500 łóżek. Placówka będzie obsługiwać blisko 400-tysięczną populację. UMWD przewiduje, że roczna liczba hospitalizacji nie będzie mniejsza niż 30 tys., porad ambulatoryjnych – 60 tys., zabiegów operacyjnych – 12 tys., a pacjentów SOR-u – 35-40 tys., z których do 12 tys. będzie hospitalizowanych. W ramach bloku operacyjnego zaplanowano 10 sal operacyjnych i 10-stanowiskową salę wybudzeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum