Wrocław: rozpoczęła się rekrutacja do pokoi wytchnień

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2019 11:18

W piątek (26 lipca) rozpoczyna się rekrutacja do pierwszego wrocławskiego mieszkania wytchnieniowego dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wsparciu finansowemu władz Wrocławia, pobyt będzie bezpłatny. Pierwsi goście w pokojach wytchnień zamieszkają 19 sierpnia.

Wrocław: rozpoczęła się rekrutacja do pokoi wytchnień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To miejsce powstało dzięki staraniom Fundacji „Potrafię Pomóc”, która mieszkanie odremontowała i wyposażyła w supernowoczesny sprzęt.

- Ideą opieki wytchnieniowej jest pomoc opiekunom osób z niepełnosprawnościami - rodzicom, współmałżonkom czy krewnym, którzy stale, często przez 24 godziny na dobę, opiekują się chorym. Czasem też - bez możliwości pójścia do lekarza, szpitala, czy urzędu, nie wspominając o zwykłym, ludzkim odpoczynku. Dlatego potrzebne było miejsce, w którym chory tymczasowo, pod nieobecność stałego opiekuna, będzie mógł skorzystać ze specjalistycznej opieki. Projekt ruszył dzięki zaangażowaniu Fundacji Potrafię Pomóc, za co dziękuję - mówił podczas oglądania pokoi wytchnień prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

 Pobyt w mieszkaniu wytchnieniowym będzie trwał do tygodnia, a w wyjątkowych przypadkach przez dwa tygodnie.

Na razie pod opiekę Fundacji „Potrafię Pomóc” trafią mieszkańcy Wrocławia, ale fundacja planuje, że w przyszłości pomoc obejmie również osoby z Dolnego Śląska i z innych części Polski. Pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy w konkretnym terminie będą mieli opiekunowie, którzy w danym czasie mają zaplanowaną operację czy zabieg.

- Rodzic, opiekun ma prawo nie tylko pójść do szpitala, ale po prostu do kosmetyczki, czy do kina - opowiadał Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier i rzecznik prezydenta Wrocławia, który z powodu postępującego zaniku mięśni porusza się na wózku.

Do potrzeb chorych dostosowane zostały wszystkie urządzenia w mieszkaniu, między innymi system szynowy, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, świetnie wyposażone łazienka i toaleta (z łóżkiem prysznicowym czy regulowaną toaletą), łóżko rehabilitacyjne, materac odleżynowy.

W mieszkaniu zamontowana została klimatyzacja i monitoring, prowadzi do niego winda transportująca. Oprócz dwóch pokojów dla gości i łazienki z toaletą, w lokalu znajduje się pokój dla opiekuna i kuchnia.

- Pilotażowy projekt obejmie 16 tygodniowych turnusów pobytowych w dwóch pokojach wytchnień - poinformował Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc.

Remont i wyposażenie mieszkania wytchnieniowego kosztowały ponad 300 tysięcy złotych. Część tej kwoty udało się zebrać dzięki zbiórce publicznej na portalu SiePomaga.pl, część dołożyli sponsorzy, ale większość kosztów pokryła Fundacja „Potrafię Pomóc”. 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum