Wrocław: remont w szpitalu - trzeba pytać o zgodę konserwatora zabytków

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2017 09:19

Piotr Nowicki, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu remont placówki określa, jako „pełzający”. Budynek szpitala jest zabytkiem, gdzie wszelkie prace obwarowane są odpowiednimi wymogami.

Wrocław: remont w szpitalu - trzeba pytać o zgodę konserwatora zabytków
Niektóre szpitale w kraju mieszczą się w zabytkowych budynkach. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Przykładem może być odnowienie zabytkowych drzwi do jednej z klinik szpitala, które kosztuje aż 16 tysięcy złotych. Jak tłumaczy dyrektor Nowicki, remont to próba połączenia historycznych budynków z nowoczesnym szpitalem, który ma dobrze działać. Na wszystkie prace w klinikach trzeba uzyskać odpowiednie zgody konserwatora zabytków.

Spełnienie tych wymogów jest trudne, gdyż trzeba zwracać uwagę na każdy detal, każdy łuk i każdą kolumnę. Podczas remontu w jednej z klinik trzeba było zdemontować założone białe okna, bo nie zgodziła się na nie konserwator zabytków.

Dyr. Piotr Nowicki podkreśla, że mimo iż remonty ciągle trwają, to w planach są  duże inwestycje w klinikach dziecięcych, a także na ginekologii.

Szpital złożył wniosek o dofinansowanie unijne do bloku operacyjnego w Klinice Chirurgii i Urologii dziecięcej. Kolejną inwestycją, przewidzianą do realizacji w przyszłym roku, jest przebudowa Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia, której koszt to 8 mln złotych. 

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum