Wrocław: prosto i logicznie, czyli w tym szpitalu nikt się nie zgubi
Nowy, 500-łóżkowy szpital, który do 2012 r. powstanie we Wrocławiu, ma być funkcjonalny, przyjazny i ekonomiczny.

Placówka przejmie funkcje Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka oraz Okręgowego Szpitala Kolejowego, które działają w ponad 100-letnich budynkach. Wartość inwestcji szacowana jest na około 300 mln zł. Szpital ma powstać w dzielnicy Stabłowice.
– To mniej więcej połowa środków przewidzianych w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na ochronę zdrowia do 2013 r. – informuje portal rynekzdrowia.pl Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. – Zakładamy, że uda się sprzedać budynki po zlikwidowanym Szpitalu Wojewódzkim im. Babińskiego i pierwsze 100 mln zł pozyskane tą drogą będzie dźwignią finansową wspierającą starania o kolejne środki na budowę.
Nowy szpital będzie miał cztery piętra i około 300 jedno- i dwuosobowych sal. UMWD oczekuje, że utrzymanie lecznicy będzie kosztować mniej niż dwóch osobnych obiektów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i bardziej przemyślanemu rozplanowaniu przestrzeni użytkowej te same zadania będzie można wykonywać w jednym budynku i za mniejsze pieniądze.
Na obniżenie kosztów budowy i użytkowania szpitala będzie miało wpływ kilka czynników. Najważniejszym z nich jest konstrukcja budynku prosta, oparta na planie kwadratu, co ułatwi jego budowę i rozprowadzenie wewnętrznych instalacji. Jako że różnorodność formy zwiększa koszty, autorzy projektu starali się, aby szpital stanowił jedną zwartą bryłę. Postawili również na prostą, a jednocześnie nowoczesną fasadę, która stanowi połączenie szkła i lekkich, ciepłych elementów konstrukcyjnych. Dzięki prostej konstrukcji budowa szpitala ma być szybka i tania.
Budynek został zaprojektowany tak, aby każdy mógł się w nim łatwo odnaleźć.
– Zależało nam na tym, żeby układ szpitala był logiczny i czytelny nie tylko dla pacjentów, ale dla każdego odwiedzającego – mówi Bogdan Kołtowski, właściciel Autorskiej Pracowni Projektowej Villart, która wygrała w zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski konkursie na projekt budynku.
W szpitalu mają się znajdować m.in.
• oddziały zabiegowe o różnych specjalnościach,
• oddziały intensywnej opieki medycznej,
• neurologiczny, kardiologiczny,
• wewnętrzny,
• poradnie dla pacjentów.
Dodatkowo na oddziale ratunkowym zlokalizowana zostanie sala porodowa dla kobiet w ciąży, które uległy wypadkowi, a także osobne pomieszczenie dla matki z nowo narodzonym dzieckiem, która czeka na transport do innego szpitala. Projektanci postanowili również oddzielić oddział ratunkowy od izby przyjęć, aby usprawnić obsługę pacjentów i oszczędzić im stresu i drastycznych widoków.
Na parterze, niedaleko wejścia, przewidziano przestrzeń rekreacyjną z punktem gastronomicznym i dostępnym dla wszystkich tarasem. Całość zostanie wkomponowana w dotychczasową zieleń.
Również lądowisko dla helikopterów będzie oddzielone od szpitala pasem drzew. Ponadto szpital będzie dysponował ponad 1200 miejscami parkingowymi.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)