Wrocław: pierwsze w Polsce centrum diagnostyczno-terapeutyczne chorób rzadkich

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 19:40

We Wrocławiu otwarto w piątek (4 grudnia) pierwsze w Polsce centrum diagnostyczno-terapeutyczne chorób rzadkich. Zostało założone przez Fundację „Potrafię Pomóc”.

Wrocław: pierwsze w Polsce centrum diagnostyczno-terapeutyczne chorób rzadkich
Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich. Fot. Jakub Stolarski.

W Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich od stycznia przyjmować będzie 50 specjalistów. Trwa już rejestracja pacjentów pod numerem telefonu: 721 727 777.

- Kadra Centrum Chorób Rzadkich wspiera nie tylko osoby z chorobami rzadkimi. Jesteśmy nastawieni na wszelakie rodzaje niepełnosprawności: ruchowe, sensoryczne, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, osoby w kryzysie psychicznym, ale również osoby z zaburzeniami integracji sensorycznej albo na przykład osoby po wypadkach, seniorzy, osoby po amputacjach. Zapraszamy wszystkich - wyjaśnia Dominika Zawadzka, która koordynuje opiekę terapeutyczną.

- Tylko 5% z chorób rzadkich ma swoje leczenie celowane. Natomiast całe 95% wszystkich chorób rzadkich nie ma leczenia przyczynowego. Jest leczenie objawowe, specjalistyczne, wsparcie, rehabilitacja… I to leczenie całościowe jest dość proste, nie wymagające dużych finansów, ale wymagające kompleksowej, skoordynowanej opieki. Dlatego diagnostyka chorób rzadkich jest bardzo istotna, bo żeby zacząć właściwe postępowanie, trzeba wiedzieć, jakie jest rozpoznanie - powiedział profesor Robert Śmigiel, specjalista pediatrii, pediatrii metabolicznej, neonatologii i genetyki klinicznej, który jest koordynatorem ds. medycznych nowego Centrum.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum