Wrocław: otwarto Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii

Autor: • Źródło: PAP25 listopada 2022 17:55

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu otwarto w piątek Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii. To pierwszy tego typu ośrodek w regionie.

Wrocław: otwarto Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii
We Wrocławiu otwarto Dolnośląskie Centrum Leczenia Spastyczności i Dystonii (fot. ilustracyjne) Fot. AdobeStock

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, w nowo otwartym ośrodku chorzy ze spastycznością po udarze mózgu lub chorzy z dystonią będą mogli otrzymać wielokierunkową pomoc specjalistów z różnych dziedzin medycyny, w zależności od diagnozy.

Pacjenci leczeni będą m.in. toksyną botulinową w ramach obowiązującego programu leczenia w pełni refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

"W ostatnim czasie podejmujemy liczne działania na rzecz leczenia skutków udarów. Dwa dolnośląskie szpitale zostały włączone do pilotażu trombektomii mechanicznej. Wojewódzkie placówki przystąpiły również do programu +Inicjatywa Angels+. Zależy nam, aby pacjenci po udarach mieli, jak największą szansę na powrót do normalnego funkcjonowania. Nowe Centrum w szpitalu to kolejny krok w tym kierunku" - powiedział, cytowany w komunikacie wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski.

Spastyczność to zaburzenie pracy mięśni, które polega na ich wzmożonym napięciu. Poprzez ograniczoną ruchomość i silny ból utrudnione jest codzienne funkcjonowanie.

Do spastyczności dochodzi w wyniku uszkodzeń układu nerwowego. Zazwyczaj następuje one w wyniku innych chorób. Najczęściej objawy można zaobserwować po udarach mózgu, uszkodzeniach rdzenia kręgowego lub nowotworach i stwardnieniu rozsianym. Dystonia to choroba układu nerwowego, która prowadzi do mimowolnego wykonywania nienaturalnych ruchów.

Jak wyjaśnił dyrektor WSS im J Gromkowskiego dr. n med. Dominik Krzyżanowski, projekt stworzenia Centrum Leczenia Dystonii i Spastyczności powstał w 2021 r. z inicjatywy lekarzy z oddziału neurologii oraz ordynator dr. n med. Katarzyny Mariańskiej.

"Pierwszych pacjentów zaczęliśmy przyjmować już w 2014 r. Jednak liczba pacjentów, jak i potrzeba rozpoczęcia leczenia tych pacjentów szybciej, sprawiła, że podjęliśmy decyzję o powstaniu dedykowanego do tego zadania ośrodka w strukturze szpitala. W 2021 r. podjęliśmy decyzję o nowej lokalizacji pomieszczeń dla potrzeb pacjentów objętych programem lekowym. W 2022 r. dokończyliśmy prace budowlane, wykończeniowe tak, aby dziś ośrodek rozpoczął funkcjonowanie w nowym miejscu" - tłumaczył.

Wskazał, że obecnie z pomocy ośrodka leczenia dystonii i spastyczności korzysta już około 400 pacjentów. "Naszym celem jest zwiększenie tej liczby i przyśpieszenie procesu leczenia dla pacjentów oczekujących w kolejce na pomoc"- dodał.

Według danych UMWD, każdego roku na Dolnym Śląsku na udar zapada ponad 6 tys. osób. Problem dotyczy coraz szerszej grupy pacjentów w różnym wieku.

"Chcemy dotrzeć z tą informacją do nich i do lekarzy opiekujących się nimi. Lekarze mogą kierować swoich pacjentów w ramach finansowania NFZ do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego" - podano.

Pacjentów do programu może kierować lekarz POZ, neurolog lub inny specjalista.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum