Wrocław: otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2019 18:26

Osoby dorosłe mieszkające we Wrocławiu, które borykają się z problemami emocjonalnymi lub chorobą psychiczną będą mogły otrzymać pomoc w nowo otwartym Centrum Zdrowia Psychicznego. Koszt inwestycji to 16 mln zł.

Wrocław: otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Nowe specjalistyczne centrum przy ulicy Ostrowskiego to efekt "Programu zintegrowanych działań zdrowotnych, społecznych i socjalnych w procesie zdrowienia osób z doświadczeniem choroby psychicznej etap II". Jego liderem jest Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, we współpracy ze Stowarzyszeniem Opieka i Troska, Stowarzyszeniem Ostoja oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Jak zaznaczyła dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Joanna Nyczak, specyfika choroby psychicznej wymaga ciągłego wsparcia i motywowania. "Stąd powstanie tego centrum jako miejsca, w którym osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, na przykład po zakończeniu leczenia szpitalnego, mogą liczyć na dalszą pomoc w powrocie do zdrowia" - powiedziała Nyczak cytowana w przesłanym PAP komunikacie.

Z usług Centrum Zdrowia Psychicznego będą mogą skorzystać osoby pełnoletnie mieszkające we Wrocławiu, które borykają się z problemami emocjonalnymi, są w kryzysie zdrowia psychicznego lub doświadczają choroby psychicznej, a także ich rodziny i bliscy.

Centrum Zdrowia Psychicznego składa się m.in. z Ośrodka Koordynacji (OK), Ośrodka Dziennego Wsparcia (ODW), Zespołu Terapeutycznego (ZT), Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ), recepcji z infolinią oraz świetlicy.

Dodatkowym wsparciem będzie Dom Wspólny, w którym zapewniona będzie całodobowa opieka wraz z pomocą psychologiczną. Fundacja Opieka i Troska będzie prowadzić tu treningi rozwojowe przygotowujące do podjęcia pracy czy nauki, m.in. uczące umiejętności życia społecznego, rozwijania zainteresowań i talentów. W Domu Wspólnym znajdują się również łóżka interwencyjne, które dają możliwość - w razie potrzeby - skorzystania z miejsc noclegowych.

Koszt budowy ośrodka to ponad 16 mln zł. Inwestycję zrealizowano dzięki wsparciu funduszy unijnych oraz środków NFZ. 

Agata Tomczyńska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum