Wrocław: ogłoszono przetarg na program dla nowego szpitala onkologicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2019 16:46

Zarząd woj. dolnośląskiego ogłosił w czwartek (10 października) przetarg na program funkcjonalno-użytkowy dla nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Dokument określi kształt przyszłego szpitala i stanowić będzie wytyczne dla wykonawcy inwestycji. Budowa placówki pochłonie do 600 mln zł.

Wrocław: ogłoszono przetarg na program dla nowego szpitala onkologicznego
Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii prof. Adam Maciejczyk. Fot. PTWP

O ogłoszonym w czwartek przetargu poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

- To kolejny krok, który przybliża nas do realizacji tej inwestycji. Program funkcjonalno-użytkowy określi kształt przyszłego szpitala. Chcemy, żeby powstał bardzo silny ośrodek onkologiczny zapewniający pacjentom kompleksową opiekę od profilaktyki do leczenia - mówił marszałek. Podkreślił, że nowy szpital będzie pełnił w całym województwie koordynującą rolę w leczeniu nowotworów.

Samorząd województwa szacuje, że koszt budowy szpitala może wynieść do 600 mln zł. W szpitalu znajdzie się 600 miejsc dla pacjentów i 10-12 sal operacyjnych. Rocznie będzie tam przeprowadzanych około 10 tys. zabiegów. Budowa potrwa około pięciu lat.

Wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski, który odpowiada za służbę zdrowia, wyjaśnił, że opracowany już program medyczny zakłada połączenie trzech szpitali: Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych.

- Teraz należy sporządzić szczegółowy dokument, który określi, jak ten nowy szpital będzie wyglądał. Opracowaniu tego dokumentu będzie również towarzyszyło przygotowanie koncepcji architektonicznej - tłumaczył.

Oferty w przetargu można składać do 15 listopada. Procedura przetargowa potrwa około trzech miesięcy, a przygotowanie dokumentacji kolejnych sześć.

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii prof. Adam Maciejczyk podkreślił, że dzięki integracji placówek właściwie będzie można wykorzystać potencjał lekarzy i specjalistów.

- Stworzymy ośrodek onkologiczny o szeroko rozumianej onkologii. (…) Połączymy ścieżki pacjentów w taką mapę drogową w jednej lokalizacji tak, żeby pacjent, jadąc do nowego centrum, mógł w jednym miejscu wszystko załatwić, od profilaktyki po kontrolę po leczeniu, razem z rehabilitacją - mówił profesor

- Ogłoszony przetarg na program funkcjonalno-użytkowy to tak naprawdę serce całej koncepcji nowego szpitala. Wszystko trzeba zaplanować tak, żeby było jak najbardziej wygodne dla pacjenta - dodał prof. Maciejczyk.

W październiku 2018 r. ogłoszono przetarg na budowę nowego szpitala onkologicznego. Opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego ma pomóc w wyborze wykonawcy inwestycji. 

Agata Tomczyńska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum