Wrocław: nowy szpital onkologiczny będzie kosztował 440 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2017 16:02

Nowy szpital onkologiczny, który połączy dwie wojewódzkie placówki zajmujące się leczeniem chorób nowotworowych, ma powstać do 2023 r. we Wrocławiu. Obiekt dla 600 pacjentów, z 10 salami operacyjnymi ma kosztować 440 mln zł - podał zarząd woj. dolnośląskiego.

Wrocław: nowy szpital onkologiczny będzie kosztował 440 mln zł
Fot. mat. prasowe Świętokrzyskie Centrum Onkologii (zdjęcie ilustracyjne)

Marszałek dolnośląski Cezary Przybylski poinformował w środę (17 maja) na konferencji prasowej, że zarząd województwa podjął decyzję o inwestycji i powołał specjalny zespół, który ma nadzorować przygotowania i budowę.

W jego skład weszli samorządowcy oraz dyrektorzy szpitali i jednostek, które staną się częścią nowej placówki. W nowym obiekcie znajdzie się w całości Dolnośląskie Centrum Onkologii i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc oraz podmiot ponadregionalny: Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Centrum Dawców Szpiku.

- Chcemy, by budowa rozpoczęła się już w przyszłym roku, a pacjenci mogli leczyć w nowej placówce już od 2023 r. Zakładamy, że już w tym roku podpiszemy umowę na projekt architektoniczny, bo mamy na to zarezerwowane pieniądze w budżecie - powiedział Przybylski.

Dodał, że koszt całej inwestycji to około 440 mln zł, z których 140 mln zł będzie przeznaczonych na wyposażenie. Pieniądze będą pochodzić z: budżetu województwa, funduszy unijnych oraz środków własnych Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Szpital będzie mógł hospitalizować równocześnie około 600 pacjentów, a blok operacyjny ma mieć 10-12 sal. Rocznie będzie tam można wykonać prawie 10 tys. zabiegów. Częścią placówki będzie również przychodnia przyszpitalna z 25 specjalistycznymi poradniami, ponieważ ważnym zadaniem będzie również onkologiczna rehabilitacja oraz profilaktyka.

- Chcemy rozszerzyć leczenie o te nowotwory, które dotąd nie są leczone w naszej placówce np. nowotwory głowy i szyi, nowotwory tarczycy. Bardzo istotna będzie rehabilitacja i profilaktyka. Nowy szpital da skoordynowaną pomoc onkologiczną mieszkańcom całego województwa. To może być najnowocześniejsza placówka w Polsce, a nawet w Europie - powiedział Adam Maciejczyk dyr. Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Podkreślił, że placówki onkologiczne we Wrocławiu obecnie funkcjonują wciąż w budynkach z okresu XIX wieku, dlatego decyzja o budowie jest ważna, bo gwarantuje standard XXI wieku.

- W starych obiektach nie dałoby się już tego standardu zapewnić. Przeniesiemy do nowego szpitala niedawno zbudowane w DCO tzw. breast unit, czyli centrum leczenia raka piersi, ruszamy z leczeniem chorych w urologii onkologicznej. Zaawansowane jest leczenie w ginekologii onkologicznej i raka przewodu pokarmowego. Teraz połączymy to również z kompleksowym leczeniem raka płuc - powiedział Maciejczyk.

Jak podano, dolnośląskie szpitale onkologiczne rocznie przyjmują ok. 80 tys. pacjentów. Według prognoz, w najbliższych latach liczba chorych na raka może wzrosnąć o kilkanaście procent.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum