MSX/Rynek Zdrowia | 01-10-2019 17:20

Wrocław: modernizacja uczelnianego Ogrodu Roślin Leczniczych zakończona

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zakończył termomodernizację budynków Ogrodu Roślin Leczniczych. Inwestycja kosztowała w sumie blisko 9 mln zł. Dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko sięgało blisko 6,5 mln zł. Pozostałe środki zapewniła uczelnia.

Fot. Tomasz Walów/UM we Wrocławiu

Jak wyjaśnia kierownik jednostki prof. Adam Matkowski ponad stuletni ogród to swoista perełka. Znajduje się w nim około 1600 różnych gatunków roślin. Rośliny lecznicze najczęściej rosną w bardzo trudnych warunkach, substancje, które człowiek wykorzystuje do leczenia są im potrzebne, by przetrwać.

Z kolei prorektor ds. Rozwoju Uczelni prof. Jacek Szepietowski zaznaczył, że ogród to miejsce, w którym prowadzona jest dydaktykę - zwłaszcza dla studentów farmacji, ale też realizowane są prace naukowe. I dodaje, że w planach Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jest udostępnienie tej przestrzeni także społeczności Wrocławia.

- To jeden z elementów koncepcji Doliny Czarnej Wody, którą chcemy realizować na kampusie przy ul. Wojciecha z Brudzewa.To niezwykła oaza zieleni w centrum miasta i chcielibyśmy, żeby mogli z niej korzystać wrocławianie oraz turyści odwiedzający Wrocław. Rozstrzygnęliśmy już konkurs na projekt zagospodarowania terenu i staramy się pozyskiwać kolejne środki na jego realizację - wyjaśnia prof. Szepietowski. 

Jak wyjaśnia Katarzyna Szulik z biura prasowego UM we Wrocławiu, termomodernizacja objęła kilka budynków Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Część prac przeprowadzono w starym kampusie przy ul. Mikulicza Radeckiego, gdzie odnowiono budynek Katedry i Zakładu Biologii i Parazytologii Lekarskiej. Ta inwestycja miała szczególne znaczenie dla pomieszczeń Ogrodu Roślin Leczniczych, ponieważ dla roślin nawet jeden stopień różnicy w temperaturze powietrza ma ogromne znaczenie.

Ponadto dzięki uzyskanym środkom możliwe było wprowadzenie wielu proekologicznych rozwiązań. Spalarnię zastąpiono super nowoczesną kotłownią. Fotowoltaika odpowiada za dostarczany prąd. Solary zapewniają ciepłą wodę użytkową. Każdy z budynków wyposażony jest w dwie pompy ciepła - mniejszą na lato i większą na okres jesienno-zimowy. Ich instalacja wymagała wywiercenia ponad 20 otworów, każdy na głębokość 160 metrów.