Wrocław: kamień węgielny pod budowę dzięcięcej kliniki hematologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2013 18:07

We Wrocławiu wmurowano kamień węgielny pod budowę "Przylądka Nadziei" - Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Szpital ma być gotowy we wrześniu 2015 r.; rocznie będzie przyjmował ponad 2 tys. pacjentów z całej Polski.

Wrocław: kamień węgielny pod budowę dzięcięcej kliniki hematologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt architektoniczny "Przylądka Nadziei" zakłada powstanie nowoczesnego, pięciokondygnacyjnego budynku o powierzchni blisko 13 tys. mkw.

Tam zostanie do niego przeniesiona Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, będąca w czołówce europejskich szpitali tego typu. Obecnie wykonuje ona ponad połowę wszystkich przeszczepów szpiku, przeprowadzanych u dzieci w naszym kraju.

Nowy budynek powstanie w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, z którym zostanie połączony podziemnym korytarzem. Pozwoli to na korzystanie z funkcjonującej tam infrastruktury medycznej.

Kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu prof. Alicja Chybicka zwróciła uwagę, że stan przedwojennego budynku, w którym znajduje się obecnie szpital, utrudnia terapię i rekonwalescencję małych pacjentów.

- Walka z choroba nowotworową jest wystarczającym złem, jakie spotyka dzieci i ich rodziców, dlatego tak bardzo się cieszę, że już niedługo będą one mogły leczyć się godnych warunkach - powiedziała prof. Chybicka.

Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą w 85 proc. z Unii Europejskiej, a w 15 proc. z Ministerstwa Zdrowia.

Jak powiedziała PAP prezes Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" Agnieszka Aleksandrowicz, środki na budowę "Przylądka Nadziei" są już zapewnione, jednak konieczne są jeszcze pieniądze na wyposażenie nowej kliniki; jej fundacja zebrała już 10 mln zł z myślą o tej inwestycji.

- 2,5 mln zł wydaliśmy na projekt kliniki, a pozostałe pieniądze przeznaczymy właśnie na doposażenie nowego szpitala. Cały czas zbieramy też pieniądze na leczenie najmłodszych pacjentów; zwłaszcza na nierefundowane drogie leki, protezy, rehabilitację, wsparcie psychologiczne, codzienną pomoc, a nawet na organizowanie czasu, którego tak dużo chore dzieci spędzają w szpitalu - dodała.

Jak powiedział PAP kierownik projektu Marcin Zaborniak, pod koniec listopada 2013 r. będzie gotowy już stan surowy budynku, w styczniu 2014 r. stan surowy zamknięty, a kwietniu 2015 r. obiekt będzie już całkowicie wykończony.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze