Wrocław: czy ktoś kupi poszpitalne budynki w centrum miasta?

Autor: gazetawroclawska.pl/Rynek Zdrowia • • 26 września 2013 17:48

We Wrocławiu deweloperzy nie chcą kupować atrakcyjnych działek, m.in. przy placu Jana Pawła II, na których stoją zabytkowe lecznice, m.in. dawny szpital im. Babińskiego - najstarszy wrocławski szpital miejski, zlikwidowany w 2007 roku.

Wrocław: czy ktoś kupi poszpitalne budynki w centrum miasta?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dolnośląski Urząd Marszałkowski nie może znaleźć chętnego na poszpitalny teren, choć leży on w ścisłym centrum Wrocławia.

Kilka lat temu teren został wyceniony na 68 milionów złotych. Teraz trwa ponowne szacowanie jego wartości i już wiadomo, że nowa cena będzie niższa. Czy przyciągnie inwestorów? - zastanawia się Gazeta Wrocławska i uprzedza, że o kupca łatwo nie będzie.

Wszystko przez to, że część budynków tego kompleksu to zabytki i nie można ich wyburzyć. W dawnym szpitalu im. Babińskiego można wyburzyć jedynie cztery z 13 budynków. Pozostałe są pod ochroną konserwatora zabytków i nie wolno ich ruszać.

Deweloperzy boją się problemów z konserwatorem zabytków. Budynków nie można ich zrównać ich z ziemią, choć dla inwestorów takie rozwiązanie byłoby najlepsze.

- Te budynki to przecież składowisko bakterii. Szpitale działały w nich przez wiele lat - mówi gazecie Jan Chorostkowski, prezes firmy deweloperskiej Dach Bud. - Mnie te działki nie interesują, bo adaptacja gmachów np. na mieszkania byłaby dużo bardziej kosztowna niż wyburzenie i postawienie nowego budynku. Poza tym, kto chciałby mieszkać w szpitalu?

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum