Wrocław: będzie budowany nowy szpital onkologiczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2021 16:13

Rozpoczęły się prace archeologiczne i saperskie przygotowujące teren pod budowę nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. To początkowy etap budowy, ale jest on istotny w realizacji tej ważnej dla całego regionu inwestycji. Prace kosztują 1,9 mln zł.

Wrocław: będzie budowany nowy szpital onkologiczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Działka, na której ma stanąć nowy szpital znajduje się przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu i ma powierzchnię 22 hektarów. Nowa placówka połączy w jedno dotychczas działające osobno trzy podmioty: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc. Planowany termin uruchomienia placówki to 2025 rok.

Budowa szpitala pochłonie 700 mln zł, z czego 300 mln zł będzie pochodziło z budżetu państwa. W nowym szpitalu rocznie będzie prowadzonych 32 tys. hospitalizacji i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych.

Wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski powiedział, że do tej pory pracowano nad wyborem koncepcji budowy nowego szpitala oraz przygotowaniem dokumentacji.

- Cieszę się, że dziś możemy zobaczyć pierwsze fizyczne postępy prac związane z przygotowaniem terenu przez archeologów i saperów. Ta niezwykle ważna dla Dolnoślązaków inwestycja nabiera realnego kształtu, choć przed nami jeszcze wiele wyzwań. Budowa nowego szpitala onkologicznego to priorytet dla samorządu województwa. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji nie tylko w skali naszego województwa, ale również w skali całego kraju - powiedział Krzyżanowski.

Przypomniał, że rozmowy na temat budowy nowego szpitala onkologicznego trwały od 20 lat, ale wreszcie ta kluczowa dla Dolnego Śląska inwestycja staje się rzeczywistością.

- Prace archeologiczne i saperskie wprawdzie są elementem przygotowawczym pod budowę inwestycji, ale jest to istotny etap, od którego zależą dalsze postępy prac - mówił Krzyżanowski.

Jak podano, archeolodzy i saperzy weszli już na teren przygotowany pod budowę nowego szpitala. Ich zadaniem jest sprawdzenie gruntu pod względem bezpieczeństwa i niezwłoczna reakcja w razie wykrycia w ziemi zagrożenia, takiego jak np. powojenne niewypały, niewybuchy czy pociski.

Na terenie nowego szpitala znajdują się dwa stanowiska archeologiczne. Zakończenie prac archeologicznych i saperskich zaplanowane jest na koniec 2021 roku, umowa z wykonawcą tego zadania opiewa na 1,9 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze