×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wrocław: będą odtwarzać narządy z komórek macierzystych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia09 listopada 2016 10:42

Prof. Andrzej Lange, który został niedawno honorowym członkiem Królewskiego Kolegium Lekarzy (Royal College of Physicians) w Londynie, w rozmowie z Gazetą Wyborczą podkreślił, że naukowcy potrafią odtworzyć już naczynia krwionośne, a to jest podstawowy krok do odtwarzania narządów.

Wrocław: będą odtwarzać narządy z komórek macierzystych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

30 lat temu we Wrocławiu powstał pierwszy w Polsce oddział przeszczepiania szpiku. Dziś nasi lekarze nie tylko leczą chorych na białaczkę, ale ratują kończyny przed amputacją i hodują komórki macierzyste, które wykorzystują do regeneracji tkanek i narządów - powiedział profesor.

Oddział Immunoterapii i Przeszczepiania Szpiku powstał w 1986 roku we współpracy z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. Był to pierwszy tego typu oddział w Polsce; w 2002 r. został przekształcony w Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych.

Dzisiaj w nowoczesnej pracowni "propagacji i modyfikacji komórek do wykorzystania w medycynie regeneracyjnej" hodowane są komórki macierzyste, wykorzystywane do zabiegów. To właśnie tam mają powstawać "części zamienne" dla ludzi, czyli komórki macierzyste, które będą wykorzystywane do regeneracji tkanek i narządów.

Jak poinformował prof. Lange, jest już także projekt i działka, na której ma powstać nowy pawilon dla chorych. Czynione są starania o pieniądze na inwestycję. Nowy szpital ma powstać w ciągu dwóch lat, bo warunki, jakie są dziś w budynku Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, są uciążliwe dla chorych.

Zdaniem profesora utworzenie pawilonu, banku tkanek i komórek oraz pracowni hodowli tkanek do przeszczepu, otworzy szeroko drzwi przed chorymi potrzebującymi regeneracji narządów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze