Wrocław: 26 mln na inwestycje dla uczelni

Autor: Gazeta Wrocławska, AK/Rynek Zdrowia • • 29 października 2009 11:18

W przeciwieństwie do kilku innych uczelni medycznych, Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu otrzyma pieniądze, które pozwolą jej na dalsze inwestycje.

Uczelnia w najbliższych miesiącach dostanie ok. 26 mln zł na kilka swoich nowych inwestycji. Pieniądze będą pochodziły m.in. od samorządu i z dotacji unijnych – podaje Gazeta Wrocławska.

Akademia chce stworzyć muzeum farmacji, odnowić zabytkowy kampus, a także uruchomić centrum urazowe, które będzie jednym z 14 takich ośrodków w kraju. O tym, że centrum powstanie właśnie przy uczelni zdecydował resort zdrowia.

Ministerstwo przekaże 10 mln zł unijnych pieniędzy na stworzenie centrum urazowego. Dzięki temu będzie wybudowane lądowisko dla helikopterów ratunkowych i kupiony nowoczesny sprzęt, m.in. dodatkowy tomograf komputerowy.

 – To nie to samo co Szpitalny Oddział Ratunkowy. Opieka w nim ma mieć wyższy poziom niż ta w SOR-ach – podkreśla Mariola Dwornikowska, była wiceminister zdrowia i pełnomocnik rektora AM ds. strategii rozwoju uczelni.

Na budowę muzeum farmacji pieniądze – 6 mln zł – przekazał uczelni samorząd lokalny.

To bardzo pozytywne informacje, ponieważ, jak podawaliśmy, w ostatnim czasie uczelnie medyczne mają problemy z kontynuacją swoich inwestycji, szczególnie tych finansowanych z budżetu państwa.

Zamiast wcześniej planowanych 147 mln zł, Ministerstwo Finansów ma zamiar przeznaczyć tylko 1 mln zł na rozbudowę i przebudowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Podobne cięcia dotyczą inwestycji innych uniwersytetów medycznych. Uczelnia prowadzi rozmowy z resortami zdrowia i finansów.

Podobnie o pieniądze dla swojej inwestycji walczy Warszawski Uniwersytet Medyczny, który na budowę szpitala pediatrycznego, na przyszły rok ma dostać 1 mln zł, a dla zapewnienia ciągłości inwestycji potrzebuje przynajmniej 30 mln zł.

Równie niewiele rząd chce przyznać na budowę nowej siedziby szpitala uniwersyteckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum w Krakowie. Zmniejszył nakłady z 50 do 7,5 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum