Wrocław: 116 mln zł na nową klinikę onkologiczną

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2013 09:32

Od ponad miesiąca trwa budowa nowoczesnej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. W połowie sierpnia br. gotowy będzie parter. Z końcem roku zobaczymy wszystkie kondygnacje, a za niespełna dwa lata do budynku przeprowadzą się mali pacjenci. Cała budowa, wraz z wyposażeniem, ma kosztować 116 mln.

Wrocław: 116 mln zł na nową klinikę onkologiczną

Inwestorem jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Teraz rocznie ok. 2 tysięcy dzieci chorych na nowotwór leczonych jest w przedwojennym budynku przy ul. Bujwida we Wrocławiu. Jest to największy (52 łóżka) dziecięcy ośrodek przeszczepowy w kraju. W szpitalu jest ciasno, sale są małe.

Nie ma tam oddziału poprzeszczepowego ani typowego pomieszczenia, w którym mogliby się bawić i uczyć mali pacjenci
. Dzieci z chorobą nowotworową pozbawione są odporności, a w starych murach występują grzyby i zarazki, które niekorzystnie wpływają na ich zdrowie.

Nowy budynek będzie przeszklony, sale jasne, przestronne i w pastelowych barwach. Będzie 69 łóżek dla małych pacjentów w salach dwu- i czteroosobowych. W planach są też sale jednoosobowe z obszerną łazienką i 46 miejsc hotelowych dla rodziców na parterze budynku.

Na pierwszym piętrze będzie działał m.in. oddział dzienny oraz hematologiczno-onkologiczny. Kolejne trzy oddziały, w tym sześciołóżkowy wzmożonej opieki medycznej, trafią na drugie piętro. A na trzecim zostanie utworzony przeszczepowy i poprzeszczepowy.

Nowa klinika powstaje dzięki wsparciu kilku instytucji i darczyńców. 85 mln pochodzi ze środków unijnych, 15 mln przekazało Ministerstwo Zdrowia, a Fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" uzbierała około 12 mln. Miasto sfinansuje budowę drogi dojazdowej. 

Więcej: wroclaw.gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum