×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wojskowy Instytut Medyczny zmodernizował Klinikę Endokrynologii i Terapii Izotopowej za 18 mln zł

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP13 kwietnia 2023 16:51Aktualizacja: 13 kwietnia 2023 17:03

W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie otwarto w czwartek 13 kwietnia zmodernizowaną Klinikę Endokrynologii i Terapii Izotopowej. Koszt prac wyniósł 18 mln zł.

Wojskowy Instytut Medyczny zmodernizował Klinikę Endokrynologii i Terapii Izotopowej za 18 mln zł
13 kwietnia w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie otwarto klinikę Fot. PAP/Marcin Obara

 

13 kwietnia w Wojskowym Instytucie Medycznym otwarto klinikę

Klinika jest jedną z największych w Polsce i tej części Europy zarówno pod względem bazy łóżkowej, jak i objętej leczeniem populacji chorych na nowotwory endo- i neuroendokrynne - podkreślają specjaliści z WIM.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego gen. prof. Grzegorz Gielerak podkreślał podczas czwartkowej konferencji, że w ramach remontu istotnie przebudowano, rozbudowano i unowocześniono klinikę.

- Wszelkie działania w klinice służą temu, by pacjenci i personel mieli jak najlepsze i bezpieczne warunki udzielania terapii - mówił.

Obecnie - jak kontynuował - klinika dysponuje nowocześnie wyposażonymi salami chorych. Na piętrze do terapii radioizotopowych m.in. postawiono nowe stałe ołowiane osłony, wybudowano odpowiednie śluzy wyposażone w detektory promieniowania, stworzono nowy system wentylacyjny, wybudowano halę odstojników.

W zmodernizowanej Klinice znalazła się również nowo powstała Pracownia Laseroterapii, w której przy użyciu nowoczesnego aparatu, w sposób minimalnie inwazyjny (przezskórny) przeprowadzane są zabiegi usuwania zmian ogniskowych tarczycy, co pozwala - w wybranych przypadkach - na uniknięcie zabiegu chirurgicznego.

Klinika Endokrynologii i Terapii Izotopowej za 18 mln zł w Warszawie

Koszt prac, jak przekazał gen. Gielerak, wyniósł 18 mln zł i został pokryty z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Profesor akcentował, że klinika i zakład medycyny nuklearnej są doskonałym zapleczem zabezpieczenia osób, które ulegną skażeniu promieniotwórczemu.

- Żyjemy w czasach naznaczonych ryzykiem. Jako państwo musimy dysponować tego typu zapleczem. W WIM miejsca do leczenia pacjentów skażonych promieniotwórczo już się znajdują - mówił.

Klinika - jak wskazał - wchodzi w skład Centrum Doskonałości Leczenia Nowotworów Neuroendokrynnych Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych w Katowicach, które działa pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Nowotworów Neuroendokrynnych.

Centrum obejmuje swą opieką większość chorych na nowotwory neuroendokrynne w Polsce.

Co dwutygodniowe zdalne konsylia lekarskie tego Centrum zapewniają chorym konsultacje najlepszych w tej dziedzinie specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorych na nowotwory neuroendokrynne oraz dostęp do optymalnych metod terapii.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze