Wojskowy Instytut Medyczny oficjalnie uruchamia nowy zakład. Jest też poradnia

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe23 maja 2022 18:30

25 maja w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie nastąpi otwarcie Zakładu Zdrowia Publicznego, Epidemiologii i Wakcynologii WIM wraz z Poradnią Szczepień.

Wojskowy Instytut Medyczny oficjalnie uruchamia nowy zakład. Jest też poradnia
25 maja zapowiedziano otwarcie Zakładu w WIM. Na zdjęciu dyrektor Instytutu, prof. Grzegorz Gielerak. Fot. PAP/Paweł Supernak
 • Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie uruchamia Zakład Zdrowia Publicznego, Epidemiologii i Wakcynologii WIM wraz z Poradnią Szczepień
 • Poradnia Szczepień Wojskowego Instytutu Medycznego posiada status certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży i jest zrzeszona w Krajowej Sieci Centrów Medycyny Podróży
 • Ostatnie doświadczenia pandemiczne uwydatniły w omawianym obszarze znaczenie wakcynologii jako najbardziej efektywnego narzędzia zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego populacji

Nowy zakład w odwpowiedzi na wyzwania epidemiologiczne

W odpowiedzi na aktualne wyzwania epidemiologiczne, które determinują konieczność interdyscyplinarnych działań profilaktycznych, w strukturze WIM powołany został Zakład Zdrowia Publicznego, Epidemiologii i Wakcynologii.

Jego zadania obejmują:

 • prowadzenie badań naukowych w dziedzinie rozpowszechnienia czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych oraz skutków zdrowotnych zagrożeń środowiskowych
 • prowadzenie analiz oraz badań naukowych zmierzających do wypracowania wiedzy i praktycznych rozwiązań przeciwdziałania skutkom zagrożeń epidemicznych
 • wsparcie działań zapobiegawczych. Zadania te adresowane są zarówno do pacjentów wojskowej służby zdrowia, jak i kadry Sił Zbrojnych.

- Dotychczasowe programy profilaktyczne realizowane w WIM poszerzone o nowe obszary i narzędzia stanowią inwestycję, która ma ograniczać koszty medycyny naprawczej, przeciwdziałać efektom niewłaściwego stylu życia, niwelować skutki pandemii i zmierzać do przewidywania nowych zagrożeń - podał insytut w informacji prasowej.

- Wyspecjalizowane, nowoczesne metody diagnostyczne i lecznicze, które w coraz szerszym stopniu i dokładniej pozwalają wykrywać choroby i ich czynniki ryzyka oraz dane płynące z monitorowania epidemiologicznego muszą dostarczać wiedzy potrzebnej do budowania potencjału zdrowia, planowania zintegrowanych działań profilaktycznych oraz powstrzymania narastania i utrwalania się długu zdrowotnego - czytamy w materiale WIM.

Jak podkreśla instytut, wysokospecjalistyczne metody lecznicze pozwalają wydłużyć życie lub podtrzymać zdrowie, jednak znacznie bardziej opłacalne jest przekierowanie wysiłków i środków na zapewnienie ich jakości, niedopuszczenie do rozwoju chorób i niesprawności.

Pomiary wydatków służby zdrowia i strat zdrowotnych, których można uniknąć pokazują ewidentną przewagę i potrzebę podjęcia działań zapobiegawczych.

Ostatnie doświadczenia pandemiczne uwydatniły w omawianym obszarze znaczenie wakcynologii jako najbardziej efektywnego narzędzia zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego populacji. Dlatego bardzo istotnym ogniwem w strukturze Zakładu jest Poradnia Szczepień.

Zadania edukacyjne i naukowo-badawcze

Zgodnie z założeniami zdrowia publicznego medyczną działalność profilaktyczno-leczniczą Poradni uzupełniać będą zadania edukacyjne i naukowo-badawcze.

W dalszym ciągu będą realizowane zadania ukierunkowane na propagowanie idei powszechnych szczepień w formie szkoleń stacjonarnych, a także online i w oparciu o materiały e-learningowe zamieszczone na platformach informacyjnych Sił Zbrojnych RP. Planowane jest także kontynuowanie wykładów dla kadry i studentów Akademii Sztuki Wojennej.

Wśród świadczeń wykonywanych w Poradni znalazła się nowa szeroka oferta szczepień ochronnych dla podróżujących połączona z poradnictwem medycznym dotyczącym zdrowotnych aspektów podróży do krajów tropikalnych dla dorosłych i dzieci. Obejmuje ona profesjonalne konsultacje lekarskie z zakresu medycyny podróży takie jak:

 • porada lekarska z oceną stanu zdrowotnego pacjenta z określeniem warunków bezpiecznego szczepienia,
 • wykonanie dodatkowych przesiewowych badań laboratoryjnych przed podróżą,
 • opracowanie optymalnego kalendarza szczepień z uwzględnieniem indywidualnych czynników zdrowotnych, trasy podróży oraz aktualnej sytuacji epidemiologicznej w zależności od destynacji,
 • wydawanie zaleceń w zakresie profilaktyki malarii, chorób biegunkowych, chorób wektorowych, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i innych problemów zdrowotnych związanych z podróżą,
 • wykonanie zaplanowanych szczepień zalecanych i obowiązkowych.

 Międzynarodowa Książeczka Szczepień

Integralną częścią tej działalności będzie wydawanie dokumentacji potwierdzającej szczepienie, w tym wpisu do Międzynarodowej Książeczki Szczepień („żółtej książeczki”).

Poradnia Szczepień oferuje również możliwość wykonania badań przesiewowych i konsultacji lekarskich po podróży. Przygotowana jest również do zabezpieczenia szczepień ochronnych dla kadry Sił Zbrojnych RP oraz instytucji centralnych w związku ze służbą poza granicami kraju.

Poradnia Szczepień Wojskowego Instytutu Medycznego posiada status certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży i jest zrzeszona w Krajowej Sieci Centrów Medycyny Podróży.

- Posiadamy dostęp do komercyjnych badań laboratoryjnych przed i po podróży oraz konsultacji w zakresie różnych specjalności. Udostępniamy pacjentom bezpłatne materiały edukacyjne w formie ulotek oraz „Medyczny niezbędnik podróżnika” - informuje WIM.

W oparciu o zaplecze i doświadczenie WIM w Poradni prowadzone są również konsultacje lekarskie i szczepienia dla pacjentów, którzy wymagają specjalistycznej oceny statusu zdrowotnego i kwalifikacji do szczepienia w warunkach wysokiego ryzyka, czyli pacjentów z chorobami przewlekłymi, po transplantacji narządów, kobiet ciężarnych i planujących ciążę, pacjentów obciążonych chorobami immunologicznymi, przyjmujących leki immunosupresyjne i immunomodulujące, czy alergików.

W celu uzyskania dodatkowych informacji oraz zapisania się na konsultację lekarską można korzystać z formularza na stronie www.wim.mil.pl, lub bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod numerem 261-817-858 lub 261-817-859.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum