Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie ma nową siedzibę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2012 16:55

Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie rozpoczął działalność w nowej siedzibie na Wzgórzach Krzesławickich w Nowej Hucie. Placówka po wielu latach musiała opuścić obiekt w krakowskich Witkowicach, bowiem jego właściciel ma inne plany wobec tego miejsca.

Jak poinformował PAP członek zarządu województwa małopolskiego Wojciech Kozak, modernizacja i adaptacja budynku dawnego hotelu robotniczego typu Lipsk trwała 10 miesięcy i kosztowała ok. 30 mln zł. 20 mln zł z tej kwoty pochodziło ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO).

Nowy szpital ma pięć kondygnacji i prawie 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jak poinformowała dyrektor placówki Ilona Pawlicka, miesięcznie szpital przyjmuje około 2 tys. pacjentów do leczenia ambulatoryjnego oraz około 600 do hospitalizacji. Dysponuje 60 łóżkami, a średni czas pobytu w nim wynosi 1,6 doby.

Szpital zatrudnia ponad 20 okulistów, a cała załoga liczy około 130 osób. Wykonuje wszystkie procedury, jakie są zarejestrowane w okulistyce. Od maja tego roku rozpoczną się w nim operacje przeszczepów rogówki.

Szpital okulistyczny musiał opuścić dotychczasową siedzibę w krakowskich Witkowicach, której właścicielem jest Uniwersytet Jagielloński. Zgodnie z umową zawartą w 2009 roku przez urząd marszałkowski województwa małopolskiego (organ założycielski szpitala) i UJ, lecznica mogła działać w starych budynkach jeszcze przez cztery lata.

W tym czasie szpital wystąpił z wnioskiem o użyczenie mu budynku na Wzgórzach Krzesławickich, który był własnością Skarbu Państwa. Wojewoda małopolski zaproponował jednak inne, korzystniejsze dla szpitala rozwiązanie - przekazanie nieruchomości w formie darowizny. W ten sposób budynek stał się własnością szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum