Wojewoda lubelski: w 14 szpitalach trwa budowa instalacji tlenowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2020 20:59

W 14 szpitalach w woj. lubelskim trwa budowa lub rozbudowa systemu instalacji tlenowych - poinformował w sobotę wojewoda lubelski Lech Sprawka. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo zaopatrzenia szpitali w tlen wobec zwiększonego zapotrzebowania.

Wojewoda lubelski: w 14 szpitalach trwa budowa instalacji tlenowych
W szpitalach zaczyna brakować tlenu Fot. Shutterstock

Dotyczy to m.in. szpitali w Łukowie, Poniatowej, Rykach, Tomaszowie Lubelskim, Włodawie, Kraśniku, Parczewie - podał wojewoda. W szpitalach MSWiA oraz im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz m.in. w Biłgoraju, Radzyniu Podlaskim, Janowie Lubelskim, Łęcznej istnieje możliwość dostawienia dodatkowych zbiorników na tlen.

- W większości przypadków oczekują one na dostawę tych zbiorników. Do końca listopada przynajmniej w części tych 14 szpitali będzie możliwość uruchomienia dodatkowych. Będzie to stanowiło zabezpieczenie szczególnie dla łóżek respiratorowych, ale i zakaźnych, na których prowadzona jest tlenoterapia - wskazał Sprawka.

W szpitalu MSWiA w Lublinie powstają dwa dodatkowe oddziały z łóżkami respiratorowymi. Pierwszy z nich, który będzie liczył 24 do 30 łóżek, zostanie przeznaczony dla osób zakażonych koronawirusem, a drugi - dla pacjentów wymagających hospitalizacji pod respiratorem z powodu innych chorób. Obecnie montowane są tam respiratory, kardiomonitory i inne niezbędne wyposażenie.

- Ta większa liczba łóżek stanowić ma pewne odciążenie całego systemu łóżek respiratorowych, m.in. dla tych szpitali, które bazują na zasilaniu w tlen z butli - powiedział Sprawka.

Zwiększona liczba pacjentów wymagających tlenoterapii i wentylacji mechanicznej powoduje znacznie większe zużycie tlenu i firmy zaopatrujące szpitale mają trudności z pełną realizacją zamówień, szczególnie w przypadku dostaw tlenu butlach. Było to przyczyną kłopotów szpitali w Kraśniku i Bełżycach. Niewielką rezerwą tlenu dysponuje też szpital w Janowie Lubelskim - podał wojewoda Sprawka.

Ze szpitala w Kraśniku w czwartek trzeba było przewieźć kilkunastu pacjentów wymagających tlenoterapii do innych szpitali w regionie. Rozpoczęta tam została instalacji cysterny z tlenem, która ma zakończyć się do 16 listopada.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum