Władze Radomia chcą budowy trzeciego szpitala, to skutek pandemii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2021 15:08

Władze Radomia zapowiedziały podjęcie starań o budowę trzeciego szpitala specjalistycznego w mieście. Według prezydenta Radosława Witkowskiego pandemia pokazała, że dwie lecznice wieloprofilowe dysponują zbyt małą liczbą miejsc w stosunku do potrzeb mieszkańców.

Władze Radomia chcą budowy trzeciego szpitala, to skutek pandemii
Czy w Radomiu powstanie nowy szpital. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Witkowski powiedział, że w Radomiu musi powstać nowy szpital. - Przed tym nie uciekniemy. Miejsc w szpitalach w naszym mieście jest za mało. W szczególny sposób pokazał to czas pandemii - podkreślił.

Prezydent zauważył, że w Radomiu należy też stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju kierunku lekarskiego istniejącego na miejscowym Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym.

Witkowski zapowiedział podjęcie starań o budowę nowego szpitala. - Chcę zaprosić do współpracy wszystkich, którym leży na sercu dobro pacjentów - stwierdził. Jednocześnie zaznaczył, że budowa nowego szpitala nie powinna stać się przedmiotem jakichkolwiek politycznych sporów. Podkreślił, że liczy na przychylność parlamentarzystów, wojewody mazowieckiego, marszałka woj. mazowieckiego i władz radomskiej uczelni.

- To bardzo dobry moment na rozpoczęcie starań, bo rusza nowa unijna perspektywa i jest szansa na pozyskanie znaczącego finansowego wsparcia - ocenił Witkowski.

Wojewoda popiera

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas piątkowej konferencji prasowej oświadczył, że będzie kibicował temu pomysłowi. - Wspólnie powinniśmy się nad tym zastanowić. Tu nie chodzi tylko o budynek szpitala, ale także o to, czym miałby się zajmować, w jakich specjalnościach powinien się rozwijać - powiedział.

Również zdaniem wojewody, pomysł dotyczący powstania trzeciego szpitala jest istotny w kontekście rozwoju studiów medycznych na radomskim uniwersytecie. - Niewątpliwie Radom, z ciągle raczkującym wydziałem medycznym, jest potencjalnie miejscem, gdzie nowy szpital, w tym także szpital kliniczny z prawdziwego zdarzenia, mógłby zaistnieć - ocenił.

Według niego kwestia ta wymaga jednak poważnej analizy, formalnej oceny tego typu pomysłu i oczywiście znalezienia źródeł sfinansowania inwestycji.

- Nie wyobrażam sobie, żeby można było myśleć o zbudowaniu szpitala za mniej niż kilkaset milionów złotych, a to są poważne środki, które trzeba gdzieś tam znaleźć - powiedział Radziwiłł.

Pandemia ujawniła braki

W Radomiu są dwa szpitale specjalistyczne. Radomski Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana (obecnie o profilu covidowym) podlega miastu oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny przy ul. Aleksandrowicza (tzw. szpital na Józefowie), którego organem założycielskim jest samorząd woj. mazowieckiego.

Przed pandemią w szpitalu przy Tochtermana było ponad 550 miejsc na ponad 20 oddziałach. Obecnie szpital ma charakter covidowy. Od 22 lutego - zgodnie z decyzją wojewody - ma jednak zapewniać świadczenia medyczne także pacjentom z innymi schorzeniami, dla których zaczęło brakować miejsc w drugiej lecznicy, przy ul. Aleksandrowicza. Szpital na Józefowie dysponuje ponad 670 łóżkami szpitalnymi na 21 oddziałach szpitalnych, w których rocznie leczonych jest ok. 38 tys. pacjentów.

W Radomiu działa także Radomskie Centrum Onkologii oraz szpital psychiatryczny.

Ilona Pecka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum