Wkrótce finał przetargu na zagospodarowanie parku zdrojowego w Busku-Zdroju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 maja 2019 08:00

Do połowy maja okaże się czy firma, która w przetargu na budowę tężni, pijalni wód, oranżerii oraz fontanny w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie) złożyła ofertę mieszczącą się w budżecie inwestycji, będzie ją realizowała. Miejskie przedsięwzięcie ma kosztować ok. 25 mln zł.

Wkrótce finał przetargu na zagospodarowanie parku zdrojowego w Busku-Zdroju
Wkrótce finał przetargu na zagospodarowanie parku zdrojowego w Busku-Zdroju. Fot. Archiwum

To trzeci przetarg na zagospodarowanie nowego parku zdrojowego - poprzednie dwa miasto unieważniło, ponieważ oferty potencjalnych wykonawców znacznie przekraczały budżet inwestycji. W trzecim postępowaniu zgłosiło się czterech oferentów, a jedna z firm zmieściła się w szacowanej kwocie realizacji projektu.

Jak powiedział w czwartek (2 maja) PAP pełnomocnik burmistrza Buska-Zdroju ds. rozwoju strategicznego miasta i gminy Tomasz Mierzwa, do początku przyszłego tygodnia potencjalny wykonawca ma uzupełnić dokumentację. Po sprawdzeniu dokumentów ogłoszony zostanie wynik przetargu, a jeśli zostanie wybrany właśnie ten wykonawca, w połowie maja powinna zostać podpisana umowa na realizację przedsięwzięcia.

Samorząd Buska chce uatrakcyjnić ofertę dla kuracjuszy i turystów - kompleksowo zagospodarowany ma być znajdujący się na uboczu teren nowego parku zdrojowego, nazywany "za Maskalisem". Teren ten wstępnie zaaranżowano 10 lat temu. W myśl założeń nowego projektu będą tu zbudowane: tężnia solankowa, dom zdrojowy z pijalnią wód i oranżerią, fontanna, które będą działały w ramach parku zdrowia.

Tężnia, wykorzystująca solankę z miejscowych źródeł, ma mieć kształt koła o 200-metrowym obwodzie z wewnętrznym półpierścieniem - będzie można spacerować także od wewnętrznej strony budowli. Wokół umieszczone będą ławki. Na koronie tężni powstanie taras, gdzie kuracjusze będą mogli wypoczywać na leżakach. Solankowa mgiełka, pojawiająca się wokół budowli jest wykorzystywana m.in. w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.

Jak opisywał Mierzwa, najważniejszy w całej inwestycji przy tężni będzie sposób pozyskania i wbudowania tarniny. - Musi być pozyskana w martwym okresie wegetacyjnym czyli w zimie, a wbudowana zaraz na wiosnę i potem od razy zraszana, bo nie można dopuści do jej przesuszenia - wyjaśniał, zaznaczając ze dość długi i skomplikowany jest także proces regulacji prawidłowego działania tężni.

Przed tężnią, od strony południowej ma się znajdować duża podświetlana fontanna, która będzie dawała możliwość organizacji pokazów "światło i dźwięk". Powstanie też dom zdrojowy - z oranżerią, pijalnią wody i małą tężnią całoroczną. Aby ograniczyć koszty realizacji inwestycji, zdecydowano że budynek będzie o połowę mniejszy, niż pierwotnie zakładano.

Gminie udało się pozyskać dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej - ok. 7,5 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 - na budowę samej tężni. Mierzwa zaznaczył, że samorząd stara się pozyskać dodatkowe środki zewnętrzne na realizację inwestycji.

Wykonawca będzie miał 1,5 roku na budowę - całość powinna być gotowa do końca listopada 2020 r.

Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę oraz choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych - siarczkowej i solanki.

W mieście funkcjonuje kilkanaście obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, m.in. prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego "Uzdrowisko Busko-Zdrój" SA, a także sanatoria prowadzone przez inne podmioty, w tym prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też w SPA, hotele i pensjonaty.

W uzdrowiskowej części miasta znajduje się zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy. Wśród 4,5 tys. gatunków rosnących tu drzew najwięcej jest klonów, lip, kasztanowców i wiązów; wiele z nich rośnie od ponad stu lat. W parku są też m.in. korty tenisowe, muszla koncertowa, plac zabaw oraz kawiarenki i restauracje.

Park dzieli się na trzy części: ogród łazienkowski z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta - siedzibą Sanatorium Marconi, reprezentacyjną, długą na 950 m promenadę łączącą ogród z rynkiem oraz skwer w centrum Buska.

Katarzyna Bańcer

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum