Wielkopolskie: rozbudowa szpitala w Puszczykowie za 22 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2018 18:27

Szpital w Puszczykowie (Wielkopolskie) wzbogaci się o nowy blok operacyjny. Wartość inwestycji to 22 mln zł; we wtorek (15 maja) w placówce w miejscu inwestycji wmurowano kamień węgielny.

Jesienią blok operacyjny będzie w stanie surowym. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformowała w imieniu placówki Marzena Rutkowska-Kalisz, nowy blok operacyjny będzie się składał z pięciu sal operacyjnych i centralnej sterylizatorni. Inwestycję wykonuje spółka PKOB Wegner. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, to nowy blok będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów w drugiej połowie przyszłego roku.

Według władz szpitala inwestycja podniesie jakość opieki nad pacjentami i sprawi, że lecznica w Puszczykowie znajdzie się w ściślej czołówce najnowocześniejszych szpitali w Wielkopolsce. Koszt budowy bloku wyniesie prawie 18 mln zł, a wyposażenie pochłonie niemal 3 mln zł.

"Budynek zaprojektowany jest z uwzględnieniem najnowszych standardów wymaganych od tego typu obiektów. Będzie zintegrowany z systemem informatycznym szpitala. Nowe stoły operacyjne, aparatura do znieczulania i oświetlenie - to wszystko bardzo poprawi komfort pracy lekarzy i pielęgniarek" - podała Marzena Rutkowska-Kalisz.

W miejscu realizacji inwestycji postawiono już ściany fundamentowe i położono pierwsze stropy. Jesienią przewiduje się ukończenie stanu surowego. Zainstalowany zostanie również specjalistyczny sprzęt.

Poza budową bloku operacyjnego w szpitalu stale modernizuje się oddziały. Rozpoczął się remont oddziału rehabilitacyjnego. Po zakończeniu prac będzie dysponował dwuosobowymi, kameralnymi pokojami z toaletami. Dostanie również nowy sprzęt medyczny, rehabilitacyjny i komputerowy.

Szpital ma 15 oddziałów, poradnie specjalistyczne, laboratorium diagnostyczne, pracowanię diagnostyki obrazowej i aptekę. Rocznie z jego pomocy korzysta około 20 tys. pacjentów, którymi opiekuje się wykwalifikowany personel.

"W naszym szpitalu zespół neurochirurgów przeprowadza unikatowe zabiegi. Jako jedyni w Wielkopolsce usuwamy guzy mózgu z tak zwanym wybudzeniem śródoperacyjnym. To pozwala sprawdzić, czy mózg pacjenta zachowuje swoje funkcje. Równie pionierska jest metoda wizualizacji guza, który "świeci" pod wpływem promieniowania UV. Dzięki temu neurochirurg może z niezwykłą precyzją usunąć chore tkanki, do minimum ograniczając ubytki tkanek zdrowych" - poinformowała Rutkowska-Kalisz.

Szpital w Puszczykowie działa jako spółka akcyjna, która jest własnością powiatu poznańskiego. Od 2004 roku, po oddłużeniu placówki, powiat zainwestował w nią około 100 mln zł.

Rafał Pogrzebny

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum