PAP/Rynek Zdrowia | 19-02-2011 20:03

Wielkopolskie: powstaje ośrodek dla uzależnionych mieszkańców DPS

W Pleszewie powstaje pierwszy w Polsce ośrodek terapii dla uzależnionych od alkoholu mieszkańców Domów Pomocy Społecznej (DPS).

Budowa specjalnego pawilonu ma się zakończyć do końca tego roku.

– Pierwszych pensjonariuszy powinniśmy przyjąć na początku 2012 r. Inwestycja pochłonie około 1,8 miliona złotych – poinformował PAP dyrektor pleszewskiego DPS i inwestor, Grzegorz Grygiel. Dodał, że inwestycja finansowana jest z funduszy urzędu marszałkowskiego, wojewody wielkopolskiego, samorządu powiatowego i innych źródeł, m.in. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W pawilonie zamieszka 30 osób. Pokoje będą dwuosobowe, z łazienkami. Do dyspozycji pensjonariuszy będzie kuchnia, jadalnia, izolatka, część socjalna i gabinet lekarski. Budynek został tak zaprojektowany, aby w przyszłości można było dobudować kondygnację.

Uzależnieni mieszkańcy DPS-ów z całego kraju będą uczestniczyć w półrocznych kursach odwykowych, a po ich zakończeniu będą wracać do swoich placówek. Opłaty za pobyt w Pleszewie będą takie jak za pobyt w DPS.

Według dyrektora, będzie to pierwszy na terenie kraju DPS, który pracując z pensjonariuszami będzie jednocześnie prowadził z nimi terapię odwykową. – Chodzi nam o stworzenie takiego oddziału, w którym będzie realizowany odrębny program terapeutyczny – podkreślił Grygiel.

Według niego, problem pensjonariuszy uzależnionych od alkoholu nie jest problemem tylko DPS w Pleszewie. – To problem większości tego typu placówek, dotykający dziś nawet od 10 do 20 proc. ich pensjonariuszy i nadal nie jest rozwiązany – twierdzi dyrektor.

W pleszewskim DPS, ponad połowa z ok. 90 mieszkańców ma stwierdzony zespół zależności alkoholowej lub regularnie nadużywa alkoholu.

Z uczestnictwa w programie początkowo mają korzystać pensjonariusze z Pleszewa, a później z całego kraju. Opiekować się nimi będą osoby, które już przeszły specjalne szkolenia – wyjaśnił Grygiel. Nadzór merytoryczny nad oddziałem będą pełnić ośrodki zewnętrzne, zajmujące się terapią uzależnień.