Wielkopolskie: powstaje nowy blok operacyjny w kościańskim szpitalu

Autor: gloswielkopolski.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2013 11:51

W SP ZOZ im. Teodora Dunina w Kościanie trwają prace przy przebudowie i rozbudowie bloku operacyjnego i sterylizatorni oraz nadbudowie klatki schodowej w tzw. pawilonie chirurgicznym. Chodzi o dostosowanie do 2016 r. szpitalnych oddziałów do norm stawianych placówkom przez MZ.

Wielkopolskie: powstaje nowy blok operacyjny w kościańskim szpitalu

Blok operacyjny, który powstaje na trzecim piętrze budynku, nie może działać bez znajdującej się w pobliżu sterylizatorni. W lipcu na dachu ”pawilonu chirurgicznego” kościańskiego szpitala, przy pomocy dźwigu, zamontowano metalową konstrukcję dla przyszłej sterylizatorni, której powierzchnia wyniesie ponad 400 mkw. Jej ściany będą lekkie, wykończone z zewnątrz blachą i ocieplone. Roboty prowadzi lokalna firma budowlana z Kościan.

Poza montażem wspomnianej konstrukcji do tej pory nadbudowano szyb windowy, klatkę schodową - wyjście ewakuacyjne, a w pomieszczeniach przyszłego bloku operacyjnego wyburzono istniejące ściany działowe.

Obecnie budowane są sale operacyjne, pomieszczenia pomocnicze bloku operacyjnego, m.in. sala wybudzeń, śluza, sala przygotowania pacjenta, pomieszczenia gospodarcze. W dalszej kolejności do sal bloku operacyjnego zostaną doprowadzone wszystkie instalacje. Plan prac zakłada, że do końca roku, po montażu systemu napowietrzania i oddymiania klatki schodowej, sale bloku zostaną otynkowane i pomalowane, a na powierzchni 800 m kw. zostanie wyremontowany dach, który zostanie m.in. ocieplony.

Docelowo budowany teraz blok operacyjny będzie miał trzy sale operacyjne. W tegorocznym etapie prac zostaną wyremontowane pomieszczenia, które mają 1250 m kw. powierzchni. W przyszłym roku trwały będą roboty wykończeniowe. Inwestycja pochłonie łącznie około pięciu milionów złotych.

W 2013 roku z budżetu powiatu przeznaczono na szpital 2 mln zł. Ponadto gminy Kościan, Śmigiel i miasto Kościan wsparły inwestycje kwotą 470 tys. złotych.

Głos Wielkopolski przypomina, że Szpital w Kościanie ma też nowy oddział ortopedii i traumatologii. Otwarto go w tym roku. Jest w nim 14 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Każdy z pokoi ma własny sanitariat. Remont pomieszczeń w pawilonie sfinansowano z budżetu powiatu kościańskiego, dołożyły się także samorządy Kościana, Krzywinia i gminy Kościan.

W lipcu tego roku rada powiatu kościańskiego zatwierdziła jednogłośnie wynik finansowy SP ZOZ w Kościanie. Placówka wypracowała w 2012 r. zysk w wysokości 321 tys. zł. Uzyskanie dodatniego wyniku nie byłoby możliwe, gdyby nie cięcia finansowe: pracę straciło około 50 osób, aż 800 chorym szpital musiał odmówić przyjęcia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum