Wielkopolskie: lądowisko dla SOR-u na działkach?

Autor: kosican.net/Rynek Zdrowia • • 03 maja 2013 12:21

Każdy szpitalny oddział ratunkowy musi od 1 stycznia 2014 roku posiadać całodobowe lądowisko dla śmigłowca ratunkowego spełniające normy określone w prawie lotniczym. W Kościanie może ono powstać na ogródkach działkowych w pobliżu Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala im. T. Dunina.

Wielkopolskie: lądowisko dla SOR-u na działkach?

Termin dostosowania szpitali do wymogów Ministerstwa Zdrowia mija za osiem miesięcy. Wszystko wskazuje na to, że tym razem trzeba będzie znaleźć pieniądze na budowę lądowiska.

Minimalne lądowisko to kwadrat o boku 25 metrów. Przepisy dokładnie określają wysokość przeszkód, jakie mogą się pojawić na osi lądowania w odległości do 600 m od centrum lądowiska. Z tego powodu obiekt taki nie może powstać na terenie szpitala. Trzeba szukać innych lokalizacji, do których dojazd karetką nie może być dłuższy niż 5 minut.

Według Michała Jurgi, burmistrz Kościana, najbardziej optymalna wydaje się lokalizacja na ogródkach działkowych na tyłach liceum ogólnokształcącego.

Przystąpiono do działań mających na celu pozyskanie terenu. Brak lądowiska oznacza przede wszystkim brak kontraktu na oddział ratunkowy. Ten zaś w ostatnich latach został w Kościanie gruntowanie przebudowany i doposażony.

Więcej: www.koscian.net

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum