Wielkopolskie: jest decyzja ws, rozbudowy szpitala powiatowego w Gnieźnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2016 18:41

Jeszcze w tym roku, lub na początku 2017 r. rozpocznie się rozbudowa szpitala powiatowego w Gnieźnie. Inwestycja może pochłonąć ok. 65 mln zł i potrwać, według optymistycznych założeń, do 2020 r.

Wielkopolskie: jest decyzja ws, rozbudowy szpitala powiatowego w Gnieźnie
Rozbudowa szpitala została wstrzymana, rozważana była nawet rozbiórka obiektu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ciągu dwóch lat, w budowanym od kilku lat obiekcie poprawione mają być błędy konstrukcyjne, ma on być wyposażony w infrastrukturę techniczną, powstanie też blok operacyjny. Na pierwszy etap działań są zabezpieczone pieniądze - ok. 34 mln zł.

Prace przy rozbudowie gnieźnieńskiej placówki rozpoczęły się w 2010 r. Budowa miała zakończyć się z końcem października 2011 r. Głównym źródłem finansowania miały być środki z budżetu UE. W sierpniu 2011 r. dyrektor ZOZ odstąpił od umowy na wykonanie rozbudowy w związku z odbiegającym od założonego harmonogramem zaawansowaniem prac.

Do kasy wielkopolskiego samorządu wróciła unijna dotacja. Rozbudowa szpitala, która pochłonęła ok. 8 mln zł została wstrzymana. Rozważana była nawet rozbiórka budowanego obiektu. Ostatecznie podjęto decyzję o kontynuacji prac.

Jak wyjaśnił w środę w Poznaniu dyrektor szpitala w Gnieźnie Krzysztof Bestwina, gotowy jest projekt naprawczy i rozbudowy obiektu, opracowany przez jedną z pracowni architektonicznych z Poznania.

- Podejmujemy właśnie decyzję ws. przetargów na wybór inżyniera kontraktu, który będzie nadzorował proces inwestycyjny oraz na wybór wykonawcy. Chcemy jeszcze w tym roku zawrzeć umowę z firmą budowlaną - zaznaczył.

Jak dodał, pierwszy etap prac budowlanych może się rozpocząć pod koniec 2016 lub na początku 2017 r. Prace są zaplanowane na dwa lata, a 34 mln zł na ich sfinansowanie to środki pochodzące przede wszystkim z budżetu powiatu gnieźnieńskiego.

- W ramach pierwszego etapu obiekt zostanie naprawiony (jest on zepsuty konstrukcyjnie), będzie zamknięty, wykończony z zewnątrz, zyska całą infrastrukturę techniczną, powstanie też blok operacyjny - wymieniał dyrektor.

Drugi etap, który pozwoli na zakończenie inwestycji, pochłonie według dyrektora placówki, kolejne 30 mln zł. Na razie nie wiadomo skąd będzie można pozyskać takie pieniądze. - Naszym marzeniem byłoby zakończenie całej inwestycji pod koniec 2020 roku - powiedział Bestwina.

W środę w Poznaniu wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg podpisała ze starostą gnieźnieńskim Beatą Tarczyńską umowę na dofinansowanie ze środków budżetu państwa m.in. zakupu sprzętu medycznego dla gnieźnieńskiego szpitala. Wartość dotacji sięga 5 mln zł. Dzięki tym środkom sfinansowana zostanie też m.in. część dokumentacji projektowej rozbudowy szpitala.

Starosta Beata Tarczyńska poinformowała w środę, że w budżecie powiatu na rozbudowę szpitala przeznaczonych zostało ponad 30 mln zł.  - Część już została wydana, w dyspozycji mamy jeszcze 27 mln zł. Dokończenie rozbudowy szpitala to dla powiatu gnieźnieńskiego wyjątkowo ważna sprawa - zauważyła.

Szpital obsługuje ponad 144 tys. mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, oraz pacjentów z całego regionu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum