Wielkopolskie: do powiatów trafi z PFRON prawie 4 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2019 12:46

Prawie 4 mln zł z PFRON trafi do 19 wielkopolskich powiatów. Dzięki tej kwocie samorządy zrealizują łącznie 46 inicjatyw mających na celu wyrównywanie różnic między regionami, w tym likwidację barier architektonicznych i transportowych dla niepełnosprawnych.

Wielkopolskie: do powiatów trafi z PFRON prawie 4 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Umowy na dofinansowanie z 19 wielkopolskimi powiatami w ramach "Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III" podpisano w czwartek (25 lipca) w Poznaniu.

Jak tłumaczyła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg, PFRON zależy nam na dobrej współpracy z samorządami, "ponieważ to dzięki samorządom, a także organizacjom pozarządowym, te projekty są realizowane". - W skali kraju na wyrównywanie różnic mamy ponad 57 mln zł. Z tych środków zostanie przede wszystkim zakupionych 357 pojazdów - mikrobusów, a także autobusów - mówiła.

- W ramach podpisanych dzisiaj umów, Wielkopolska z tych 57 mln zł otrzyma kwotę 3,8 mln zł. Wielkopolskie samorządy dzięki tym środkom zakupią 31 mikrobusów i jeden autobus. Umowy zostały zawarte także na inne zadania; łamanie innych barier architektonicznych, czy zakup wind - dodała.

Dzięki dofinansowaniu, 19 wielkopolskich samorządów zrealizuje łącznie 46 inicjatyw. Środki z PFRON trafią m.in. do Konina, Leszna i Liszkowa, gdzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zostaną dostosowane szkoły podstawowe. Dofinansowanie zostanie przeznaczone także m.in. na stworzenie w Lesznie warsztatów terapii zajęciowej.

Wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak tłumaczył, że na utworzenie WTZ miasto otrzymało z PFRON ponad 500 tys. zł. - Warsztaty będą przeznaczone dla ok. kilkunastu, może 20 osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które zakończyły już edukację szkolną. Bez tego dofinansowania zapewne bardzo trudno byłoby nam takie WTZ otworzyć. Prace nad utworzeniem warsztatów będą podjęte jeszcze w tym roku i liczymy, że w przyszłym roku WTZ już ruszą - podkreślił Jóźwiak.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wskazała, że działania PFRON-u ukierunkowane są na tworzenie szerokiej koalicji na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Podpisanie kolejnych umów z wielkopolskimi samorządami planowane jest we wrześniu br.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum