Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu ruszy w 2021 r. Jest dofinansowanie z UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2019 20:30

Na początku 2021 r. Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (WCZD) w Poznaniu ma być już gotowe. Jego realizacja możliwa jest dzięki decyzji KE o przyznaniu 56 mln euro na budowę największego szpitala pediatrycznego w stolicy regionu.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu ruszy w 2021 r. Jest dofinansowanie z UE
Środki z UE pozwolą nie tylko na budowę obiektu, ale także na jego wyposażenie Fot. Archiwum

O decyzji ws. finansowania 11 inwestycji w Polsce kwotą ok. 960 mln euro KE poinformowała we wtorek. Umowa na budowę szpitala została podpisana w październiku 2018 r., a plac budowy został już oficjalnie przekazany wykonawcy, firmie WARBUD S.A. Koszt powstania WCZD wyniesie 426 mln zł. Środki z UE pozwolą nie tylko na budowę obiektu, ale także na jego wyposażenie.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka, które będzie się mieściło przy ul. Wrzoska w Poznaniu, ma być największym nowo wybudowanym szpitalem pediatrycznym w Polsce.

Według planów, powstanie tam 7-kondygnacyjny obiekt z 354 łóżkami. Sale chorych będą jednoosobowe, z własnym węzłem sanitarnym i z miejscem dla opiekuna. W obiekcie powstać ma m.in. pierwszy w Wielkopolsce szpitalny oddział ratunkowy dla najmłodszych dzieci. W szpitalu znajdzie się kilkanaście poradni specjalistycznych. Obok szpitala powstanie też parking na 425 samochodów, miejsca rekreacji dla pacjentów, a droga dojazdowa zostanie zmodernizowana.

Jak poinformował w środę Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, dzięki realizacji inwestycji nastąpi "zwiększenie dostępności do najwyższej jakości szpitalnych usług pediatrycznych, a szpital będzie jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju".

Jak podał w środę Urząd Miasta Poznania, o potrzebie budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu mówiło się przez lata, "ale dopiero prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zawarł porozumienie z władzami województwa". Miasto przekazało pod budowę szpitala działkę w rejonie ulic Dojazd - Adama Wrzoska - Wincentego Witosa. W zamian za to zarząd województwa przekazał Poznaniowi udział w nieruchomości przy ul. Szwajcarskiej.

Inwestycja o wartości ok. 426 mln zł jest realizowana ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Rafał Pogrzebny - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum