SA/Rynek Zdrowia | 16-03-2009 12:03

Wielkopolskie Centrum Onkologii rośnie w siłę

16 marca w nowym budynku Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu uroczyście otwarto dziś Zakładów: Radioterapii II oraz Medycyny Nuklearnej, wybudowanych ze środków unijnych w ramach ZPORR.

W pawilonie znajdują się, m.in. trzy bunkry do radioterapii (w jednym z nich zamontowany został pierwszy w Polsce akcelerator do tomoterapii, służący jednocześnie do terapii nowotworów i jej symulacji, która wykonywana jest bezpośrednio przed napromienianiem) oraz pracownie, umożliwiające wprowadzenie w Centrum zaawansowanych i zintegrowanych technik obrazowania molekularnego i funkcjonalnego, takich jak PET/CT i SPECT/CT. Tym samym Wielkopolskie Centrum Onkologii weszło w posiadanie 8 aparatów do radioterapii, zapewniając sobie miejsce w czołówce krajowych ośrodków pod względem wyposażenia i możliwości terapeutycznych.

Już niedługo dzięki temu znacząco poprawi się dostępność do radioterapii na terenie Wielkopolski i 2000 więcej niż dotychczas pacjentów rocznie będzie mogło korzystać z radioterapii w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Całkowita wartość projektu, noszącego nazwę „Poprawa standardów i dostępności specjalistycznego leczenia nowotworów (radioterapii) w Wielkopolsce”, wyniosła ponad 56,67 mln złotych, z czego 27, 82 mln zł pochodziło ze środków unijnych.