PAP/Rynek Zdrowia | 09-09-2019 19:38

Wielkopolskie: 14 nowych karetek pogotowia ratunkowego dla regionu

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podpisał w poniedziałek (9 września) umowy na dofinansowanie zakupu trzech nowych karetek, które trafią do Koźmina Wielkopolskiego, Pleszewa i Ostrowa Wlkp. W ramach „Programu wymiany ambulansów” Wielkopolska zyska łącznie 14 nowych karetek.

Fot. Powiat Jarociński (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło realizację ogólnopolskiego "Programu wymiany ambulansów", dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup - jak podkreśla resort - ma pozwolić na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczynić się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński wskazał, że "zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy".

Jak dodał, "zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie, dlatego Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by w znacznym stopniu odświeżyć flotę karetek".

W poniedziałek wiceminister Cieszyński podpisał umowy na dofinansowanie zakupu trzech nowych karetek, które trafią do Koźmina Wielkopolskiego, Pleszewa i Ostrowa Wielkopolskiego. Tydzień wcześniej środki na zakup nowych karetek trafiły już do wielkopolskiej Trzcianki, Międzychodu i Pniew. Łącznie, region zyska 14 nowych ambulansów.

Resort zdrowia podkreślił, że do tej pory polskim pacjentom służyły nawet kilkunastoletnie karetki, a co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej.

"Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw - nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania, 400 tys. zł na karetkę, pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego" - poinformowało ministerstwo.

Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł.

Resort przypomniał, że "Program wymiany ambulansów" stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia tego roku uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. 

Anna Jowsa