Wielkopolska: chcą wybudować ośrodek protonoterapii dla leczenia chorób nowotworowych
Poprawa konkurencyjności i spójność województwa - to główne cele Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2014-2020. W czwartek (31 października) w Poznaniu odbyła się konferencja konsultacyjna na ten temat.

Wstępny projekt WRPO był w październiku konsultowany w największych ośrodkach miejskich w województwie: Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile. Łącznie na lata 2014-2020 Wielkopolska będzie mogła w ramach programu wydać prawie 2,2 miliarda euro z funduszy europejskich.
Zarząd województwa przedstawił dwa główne projekty, które chciałby zrealizować dzięki funduszom krajowym, są to: budowa drogi ekspresowej S-11 łączącej Śląsk z Wielkopolską i budowa ośrodka protonoterapii dla leczenia chorób nowotworowych.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Zakładu Fizyki Medycznej Uniwersytetu im. Adama MIckiewicza w Poznaniu inicjatywę opracowania koncepcji utworzenia w Poznaniu ośrodka terapii protonowej w oparciu o bazę naukową i kadrową Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego i Wielkopolskiego Centrum Onkologii zapoczątkował prof. Ryszard Krzyminiewski w grudniu 2009 roku.
W założeniach przewidziano, że ośrodek ten będzie służył społeczeństwu województwa wielkopolskiego w zakresie najnowocześniejszej terapii antynowotworowej i pełnił jednocześnie rolę ośrodka naukowego prowadzącego badania w dziedzinie rozwoju nowoczesnej terapii hadronowej, fizyki, radiochemii, radiobiologii itd.
Protonoterapia (inaczej radioterapia protonowa) jest odmianą radioterapii, w której stosuje się jako wiązkę promieniowania jonizującego - protony o energiach ok. 250 MeV. Radioterapię protonową stosuje się powszechnie do leczenia guzów mózgu i rdzenia kręgowego, nowotworów u dzieci oraz chorób oczu.
Procedura ta jest stosowana szczególnie u pacjentów, u których konwencjonalna radioterapia fotonowa nie może być stosowana ze względu zbyt głębokie położenie nowotworu w organizmie, lub bliskie położenie organów krytycznych. W takich przypadkach protonoterapia umożliwia uzyskanie znacznie lepszego rozkładu dawki niż przy pomocy wiązek fotonów i elektronów stosowanych powszechnie w radioterapii nowotworów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)