×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkopolska: chcą wybudować ośrodek protonoterapii dla leczenia chorób nowotworowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia31 października 2013 18:35

Poprawa konkurencyjności i spójność województwa - to główne cele Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2014-2020. W czwartek (31 października) w Poznaniu odbyła się konferencja konsultacyjna na ten temat.

Wielkopolska: chcą wybudować ośrodek protonoterapii dla leczenia chorób nowotworowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wstępny projekt WRPO był w październiku konsultowany w największych ośrodkach miejskich w województwie: Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile. Łącznie na lata 2014-2020 Wielkopolska będzie mogła w ramach programu wydać prawie 2,2 miliarda euro z funduszy europejskich.

Zarząd województwa przedstawił dwa główne projekty, które chciałby zrealizować dzięki funduszom krajowym, są to: budowa drogi ekspresowej S-11 łączącej Śląsk z Wielkopolską i budowa ośrodka protonoterapii dla leczenia chorób nowotworowych.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Zakładu Fizyki Medycznej Uniwersytetu im. Adama MIckiewicza w Poznaniu inicjatywę opracowania koncepcji utworzenia w Poznaniu ośrodka terapii protonowej w oparciu o bazę naukową i kadrową Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego i Wielkopolskiego Centrum Onkologii zapoczątkował prof. Ryszard Krzyminiewski w grudniu 2009 roku.

W założeniach przewidziano, że ośrodek ten będzie służył społeczeństwu województwa wielkopolskiego w zakresie najnowocześniejszej terapii antynowotworowej i pełnił jednocześnie rolę ośrodka naukowego prowadzącego badania w dziedzinie rozwoju nowoczesnej terapii hadronowej, fizyki, radiochemii, radiobiologii itd.

Protonoterapia (inaczej radioterapia protonowa) jest odmianą radioterapii, w której stosuje się jako wiązkę promieniowania jonizującego - protony o energiach ok. 250 MeV. Radioterapię protonową stosuje się powszechnie do leczenia guzów mózgu i rdzenia kręgowego, nowotworów u dzieci oraz chorób oczu.

Procedura ta jest stosowana szczególnie u pacjentów, u których konwencjonalna radioterapia fotonowa nie może być stosowana ze względu zbyt głębokie położenie nowotworu w organizmie, lub bliskie położenie organów krytycznych. W takich przypadkach protonoterapia umożliwia uzyskanie znacznie lepszego rozkładu dawki niż przy pomocy wiązek fotonów i elektronów stosowanych powszechnie w radioterapii nowotworów. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze