×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkie pieniądze dla szpitala w Tomaszowie. Dostał blisko 89 mln zł na rozbudowę

Autor: oprac. MCD • Źródło: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia18 maja 2023 12:45

Szpital w Tomaszowie Lubelskim otrzymał niemal 89 mln złotych na kompleksowy remont i rozbudowę. Tak wysokiej dotacji podobnież nie otrzymał jeszcze żaden szpital powiatowy - podaje "Dziennik Wschodni". W nowym budynku placówki powstanie m.in. nowy centralny blok operacyjny z pełnym zapleczem oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

Wielkie pieniądze dla szpitala w Tomaszowie. Dostał blisko 89 mln zł na rozbudowę
Szpital w Tomaszowie Lubelskim otrzymał 89 mln zł Fot. mat. prasowe Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
  • W SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim rozpoczęły się przygotowania do wartej ponad 111 mln zł rozbudowy. Placówka otrzymała blisko 89 mln dofinansowania z budżetu państwa
  • Na terenie szpitala powstanie zupełnie nowy blok operacyjny, oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii i pracownia endoskopii.
  • Przeniosą się tu także część położnicza oddziału ginekologiczno-położniczego oraz punkt przyjęć pacjentek na ginekologię

89 mln dla SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim

O takiej inwestycji większość szpitali powiatowych może tylko pomarzyć. SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim otrzymał 88 mln 999 tys. 998 zł dotacji z budżetu państwa na kompleksowy remont i rozbudowę. Jak podał "Dziennik Wschodni", tak wysokiej dotacji podobno nie otrzymał jeszcze żaden szpital powiatowy.

Starosta tomaszowski odebrał w minionym tygodniu z rąk premiera czek, a 15 maja podpisał umowę w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Teraz jeszcze starostwo musi dopełnić formalności z zarządem szpitala. 

Zakres inwestycji jest bardzo szeroki. Obejmie powstanie od zera nowego, pięciokondygnacyjnego budynku, jak i przebudowę obecnego. 

W nowym powstaną zupełnie nowy blok operacyjny z trzema salami operacyjnymi, salą wybudzeniową z pełnym zapleczem, a także oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii i pracownia endoskopii.
Przeniosą się tam także część położnicza oddziału ginekologiczno-położniczego oraz punkt przyjęć pacjentek ginekologicznych.

Jak przyznał gazecie Dariusz Gałecki, dyrektor szpitala w Tomaszowie, to inwestycja strategiczna dla kierowanej przez niego placówki. Tym bardziej, że  oddziałowi chirurgicznemu, jeżeli nie zostałby dostosowany do obecnych standardów, groziłoby wkrótce zamknięcie.

- Szpitale powiatowe, które nie posiadają nowoczesnych oddziałów zabiegowych są właściwie skazane na świadczenie jedynie podstawowych usług medycznych. A nam marzy się rozwój - wyjaśnił.

Wojewoda lubelski podkreślił z kolei rolę tomaszowskiej placówki.

- Ten szpital jest niezwykle ważny w sieci lecznictwa szpitalnego. Odegrał niezwykle ważną rolę w okresie pandemii. Był jednym ze szpitali, który miał już oddział zakaźny. To, co znajdzie miejsce w tym nowo wybudowanym obiekcie, jest niezmiernie ważne - zaznaczył Lech Sprawka.

Jak przyznał, to jedna z największych inwestycji w szpitalach powiatowych w kraju, a środki z budżetu państwa pochodzą z rezerwy na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego o znaczeniu regionalnym.

W dwa lata stanie nowy budynek. Powstaną tu blok operacyjny, przeniosą się OIOM i chirurgia

Zdaniem dyrektora, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dokumentacja projektowa inwestycji będzie gotowa do końca tego roku, a nowy budynek stanie w przeciągu dwóch kolejnych lat.

Inwestycja nie zakłóci pracy starego oddziału chirurgii ani Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, przy którym działa również sala zabiegowa.

Dyrektor placówki jest przekonany, że nowoczesny blok operacyjny podziała jak magnes dla lekarzy specjalistów. Bo dziś szpital, podobnie jak inne, także zmaga się z kryzysem kadrowym. 

- Mamy co prawda pełną obsadę lekarską, ale nie ma co ukrywać, że personel nam się starzeje. Myśląc perspektywicznie należy szukać możliwości pozyskiwania nowych specjalistów, tych doświadczonych, jak i młodych lekarzy - podkreślił w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" dyrektor tomaszowskiego SP ZOZ-u.

W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie także szpitalna kotłownia i zagospodarowany zostanie pobliski teren, w tym powstaną nowe miejsca postojowe z drogami wewnętrznymi. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze